Planetárium

Ostrovy za obzorem. Navigace domorodých plavců Pacifiku a akustická výprava za „pšoukáním“ tetřívků

Planetárium

Ostrovy za obzorem. Navigace domorodých plavců Pacifiku a akustická výprava za „pšoukáním“ tetřívků
Sto let stará tyčová mapa typu „meddo“ z Marshallových ostrovů v západním Pacifiku, určená k námořní navigaci. Mušle představují ostrovy, v pravé části je znázorněn vliv pasátových větrů na oceánské vlnění v okolí jednoho z atolů

Sever

Navigace domorodých mořeplavců Oceánie (5:07) – Procházka prosincovou oblohou (22:30) – S mikrofonem za tetřívky obecnými aneb O „pšoukání“ kohoutků (28:35) 
Frederik Velinský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Planetária jak se při plavbách z ostrova na ostrov orientovali domorodí navigátoři Oceánie? O tom si budeme povídat s kartografem a kulturním geografem Janem Danielem. Vláhou.

  • Tým českých bio akustiku před časem zkoumal hlasové projevy tetřívků v hlavně tzv. foukání. Richard polích nám předloni vysvětlil proč a my si jeho povídání dnes zopakujeme. K tomu, přidáme krátký přehled zajímavostí. Dozvíte se, jak dopadla naše listopadová soutěž o knihu a projdeme se spolu prosincovou noční oblohou.

  • Posloucháte planetárium, týdeník ze světa vědy a fantazie. Od mikrofonu vás zdraví a hezký poslech přejí Veronika Kindlová a Frederik Velinský.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají