Páteční finiš Kateřiny Neumannové

Bývalý cyklista Ján Svorada: Tour de France i další klasiky vnímají cyklisté daleko silněji než olympijský závod

Páteční finiš Kateřiny Neumannové

Bývalý cyklista Ján Svorada: Tour de France i další klasiky vnímají cyklisté daleko silněji než olympijský závod
Ján Svorada na Tour de France 2001

Radiožurnál Sport

Hostem sportovní talkshow Páteční finiš Kateřiny Neumannové je v den startu 109. ročníku slavné Tour de France bývalý profesionální cyklista Ján Svorada. V jakém období se začal rodák z Trenčína profilovat jako spurtér? Čím se během závodní kariéry vyznačoval borec, který byl silnější ve sprintu než ve vrchařských etapách? Poslechněte si celý rozhovor s cyklistou, který v kariéře vyhrál tři etapy na Tour de France, pět etap na Giro d'Italia a tři etapy na Vueltě!
Kateřina Neumannová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 100. Ján Svorada je s námi na Radiožurnálu. Sport, jenž i ty jsi vyhrál tři etapy na Tour, Giru a tři na Vueltě. Ale zároveň jsem viděla u několika svých výsledků did not finish jako ty, že si prostě tu Tour nedokončil. Z jakých důvodu si jí jen dojel? Bylo to záměr nebo zranění nebo co se tenkrát dělo?

  • Záměr to vyloženě nebyl. Nikdy jsem nenastupoval do takto velkého důležitého závodu s tím, že ho nedokončím. Nicméně byl jsem přece jenom sprintérem, takže v kopcích jsem míval problémy, zvláště v začátku té kariéry. A ono není úplně jednoduché to dojet turf limitu. To je jedna věc. Druhá věc je, pro profesionálního sportovce jsou důležité výsledky a k tomu patří vítězství. Pokud se povede vítězství, anebo člověk pořád má na vítězství šanci, tak se snaží pokračovat, ale když vidí, že to nejde a ta forma zkrátka se nepovedla načasovat tak, aby aby byl v té nejlepší kondici na Tour de France a vyloženě se trápí, tak podle mého názoru je lepší ten závod vzdát, odpočinout si a soustředit se na další cíle, na další závody, kde se dá vyhrát. Takže to jsou ty hlavní důvody. Já pamatuji si jednu z prvních Tour de France jsem nedojel, protože zkrátka jsem onemocněl, dostal jsem teploty a nebylo možné v závodě pokračovat. Dvakrát jsem odstoupil kvůli pádu, jednou jsem měl zlomený malíček na ruce, jednou jsem byl strašně podařený a taky dostal jsem teploty. A v takových podmínkách, jako se nedá pokračovat dál v takto důležitém závodě.

  • My si tě pamatujeme právě v těch úžasných sportech v závěru etap. Jak ale sprinter přežívá právě ty kopcovité etapy, které třeba na Tour jsou strašně těžké. Prostě ty kopce jsou dlouhé a ty si na to nemohl trénovat. Jak to vlastně závodník tvého typu přežíval, aby dojel v limitu, co bylo prostě důležitá.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají