Osobnost Plus

Voliči nestojí o politika s vizí, protože každá vize vyžaduje oběti, vysvětluje podnikatel Dobrovský

Osobnost Plus

Voliči nestojí o politika s vizí, protože každá vize vyžaduje oběti, vysvětluje podnikatel Dobrovský
Jan Dobrovský

Plus

Dnešní politika, a nejen ta česká, není soupeřením demokratických stran, ale soubojem nepřátel, říká podnikatel a filantrop Jan Dobrovský. Podle něj je hlavní příčinou vyčerpání témat politiky po 2. světové válce.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Plus při odhalování výsledku voleb je podle něj důležité, co očekává byznys. Při svých jednáních slyším, že investoři či obchodníci nevěří tomu, že bude vládnout stávající koalice, a přizpůsobují se v tom, že nechtějí, aby si na ně někdo zasedl a aby měli potíže. Tedy Orbánův model políbíš prsten a bude ti dobře. To je pro mne signál zásadní, říká spoluautor podcastu Dobrovský a Šídlo. Podnikatel a filantrop Jan Dobrovský mým hostem. Vítám vás. Dobrý den. Dobrý den a hezký den přeje Barbora Tachecí.

  • Tak abych navázala na ten úvod, tak se musím zeptat. Znamená to, že některé firmy už tuto chvíli možná dávno políbili Babišův prsten? Babišův?

  • Nebo koho. Já nejsem schopen říct, jestli políbili Babišův prsten, ale jistě o tom uvažuji. Ne v tom smyslu, jako že by se podvolili, ale že budou chtít dát najevo, že nejsou vyhraněně političtí vůči jedné nebo jiné straně proto, aby si nezkomplikovaly to, co je cílem jejich existence. Firmy jsou tu proto, aby dosahovali zisku. A kdyby se politická situace vyhrotila na nepřátelství, nikoliv na na to, co máme jako náš princip naší demokracie, soutěž politických stran. To znamená, že ten, kdo vymýšlel tento koncept, tak předpokládal, že strany nebudou nepřátelé, ale soupeře jim. Tak my jsme v situaci, kdy můžeme přemýšlet o nepřátelství, takže při tom nepřátelství se dá čekat, že ten, kdo bude na nějaké straně, může prohrát.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají