Osobnost Plus

Kdyby moji vrstevníci získali vzdělání, možná bychom dnes nemluvili o romském problému a vyloučených lokalitách, myslí si novinář Banga

Osobnost Plus

Kdyby moji vrstevníci získali vzdělání, možná bychom dnes nemluvili o romském problému a vyloučených lokalitách, myslí si novinář Banga
Patrik Banga

Plus

Hlavním prostředkem integrace Romů v Česku by v současnosti mělo být vzdělávání, myslí si Patrik Banga, novinář, hudebník a autor knihy Skutečná cesta ven nominované na Magnesii Literu. Změnila se u nás nějak od devadesátých let situace Romů? A co bychom měli dělat dnes? (Repríza.)
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ještě několik generací a bude to dobré, říká. Ovšem na pozadí pražského Žižkova 90. let popsal životní styl romských rodin, násilné praktiky policistů stranících skinheadům, podvodné chování realitních kanceláří, šikanu od učitelů, kteří mu říkali černá huba. Segregované školství je trauma mojí generace, zločin doby, o které jsem musel napsat knihu.

  • Dodává. A udělal dobře. Jeho životopisný titul skutečná cesta ven získal nominaci na cenu Magnesia Litera za debut roku. Patrik Banga je hostem dnešní osobnosti. Plus původně programátor, dnes především novinář a publicista a také muzikant. Dobrý den. Vítejte. Dobrý den. A od mikrofonu zdraví Lucie Vopálenská.

  • Patriku, ve své knize skutečná cesta ven se hodně vysmívá té integraci, myšleno romské integraci. Jak jste ji vnímal v dětství a dospívání a jak to slovo vnímáte dnes?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají