Osobnost Plus

Exil je dobrá zkušenost. Pohodlně se v něm ale člověk necítí, popisuje spisovatelka Zgustová

Osobnost Plus

Exil je dobrá zkušenost. Pohodlně se v něm ale člověk necítí, popisuje spisovatelka Zgustová
Spisovatelka Monica Zgustová je autorkou nové autobiografické knihy Potmě jsme se viděli lépe

Plus

Spisovatelce a překladatelce Monice Zgustové letos vyšla nová kniha Potmě jsme se viděli lépe, ve kterém se zabývá svojí rodinou, hlavně vztahem k matce. „Vztah dcery a matky je zvláštní. Někdy je pěkný, ale skoro vždycky se nějak zkomplikuje,“ vysvětluje spisovatelka, co ji vedlo k napsání autobiografického románu. Jaké jsou její limity odkrývání soukromí při psaní? A co zjistila sama o sobě, když dvakrát emigrovala?
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Přeložila desítky českých literárních děl, ale vlastenecké cítění je jí cizí. Ve vlastních prózách popsala třeba nešťastný osud Stalinovy dcery Světlany nebo život Vladimira Nabokova a jeho ženy Věry. Stále jí láká téma exilu a pořád si připadá jiná. Asi není divu. V 17 emigrovala s rodiči do Spojených států, ale od 80. let žije zase v Evropě, konkrétně v Barceloně. V posledních letech zaujala knihou rozhovorů se ženami, které prošly sovětskými gulagy. A teď i v Čechách vyšel nejnovější titul, román potmě jsme se viděli lépe. Překladatelka a spisovatelka Monika z Augustová je hostem dnešní osobnosti. Plus. Dobrý den, vítejte ve studiu. Dobrý den.

  • Děkuji a od mikrofonu zdraví Lucie Vopálenská.

  • Osobnost.

Více z pořadu