Osobnost Plus

Etnoložka: Většina šamanů v Rusku je pro Putina. Principem šamanismu je totiž hromadění moci, tíhnutí k oficiální síle je tak logické

Osobnost Plus

Etnoložka: Většina šamanů v Rusku je pro Putina. Principem šamanismu je totiž hromadění moci, tíhnutí k oficiální síle je tak logické
Etnoložka Pavlína Brzáková

Plus

Pravděpodobně nejznámějším z šamanů Ruské federace je Alexandr Gabyšev, který se vydal na cestu do Kremlu, aby vyhnal Putina. Ušel 2000 kilometrů, byl však zadržen a internován do psychiatrické léčebny. Se svým protiputinovským smýšlením je ale Gabyšev mezi šamany spíše ojedinělý případ. Kdo jsou šamani Ruské federace a jakou hrají roli v současném konfliktu na Ukrajině?
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V době, kdy většina společnosti i její vrstevníci začaly po letech nesvobody objevovat západ, ona odjela ve svých 19 letech poprvé na ruskou Sibiř. Dostala se mezi tamní šamany a studiu jejich života a tradic zůstala věrná dodnes. Její poslední knižní titul nese název Mars šamanů za Putina i proti a nadto se v posledních letech také zabývá propagandou v ruských populárních písní s tou válečnou. Etnoložka a spisovatelka Pavlína Brzáková je hostem dnešní osobnosti. Plus. Dobrý den. Vítejte ve studiu.

  • Dobrý den a od mikrofonu zdraví Lucie Vopálenská.

  • Pavlínou. Stále platí, že drtivá většina šamanům v Ruské federaci podporují ruského prezidenta Putina a stojí za ním i ve válce ve věci války na Ukrajině. V oficiálních médiích to určitě najdeme, ale také problesklo příběh případ Gabyševa, šamana jakutského, který se před pár roky vypravil vymítat Putina do Kremlu a vlastně svému a poselství poslání zůstal věrný. Momentálně se nachází v Thajsku v léčebně v psychiatrické léčebně, kam byl internován.

Více z pořadu