Osobnost Plus

Co pomáhá s odcházením, je otevřenost. Vnímejte přání umírajícího, nabádá ředitelka hospice Šormová

Osobnost Plus

Co pomáhá s odcházením, je otevřenost. Vnímejte přání umírajícího, nabádá ředitelka hospice Šormová
Ruth Šormová

Plus

„Téma umírání je ve společnosti stále značné tabu. Nejen my, jako Cesta domů, celá komunita lidí, kteří se v oboru pohybují, se to pokoušíme pomalu měnit. Mám osobní zkušenost, že se otevřeností nikdy nic nepokazí,“ říká sociální pracovnice a šéfka hospice Ruth Šormová. „Může to být v dané chvíli těžké, může to provázet nějaké napětí, ale když se na to podíváte s odstupem, otevřenost u umírání vždy pomáhá.“ 
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dneska žádná tíha nezmizí, když se předstírá, že neexistuje. Důležité je nevyhýbat se otázkám. Přiznat, že jsme bezradní, je v pořádku, říká v souvislosti s mluvením o smrti. 30 let prožila na malých městech, teď je od roku 2018 opět v rodné Praze a vede tu domácí hospic cesta domů. A je i členkou představenstva fóra mobilních hospiců. Sociální pracovnice a pedagožka, chartistka, žena spjatá po více než tři dekády s neziskovým sektorem a také matka tří adoptovaných dětí Ruth Šormová je hostem dnešní osobnosti. Plus. Vítejte ve studiu. Dobrý den.

  • Dobrý den. Děkuji za pozvání a od mikrofonu přeje příjemný poslech Lucie Vopálenská.

  • Dnes v Česku existuje už asi 20 kamenných hospiců a těch mobilních je tuším asi 70. Stačí to Ruth, nebo zájem převyšuje nabídku?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají