Osobnost Plus

Českou vědu trápí kult průměrnosti. Oslabit to jde jen zahraniční konkurencí, míní prorektor UK Krištoufek

Osobnost Plus

Českou vědu trápí kult průměrnosti. Oslabit to jde jen zahraniční konkurencí, míní prorektor UK Krištoufek
Ladislav Krištufek, prokurator pro vědu, ekonom

Plus

Univerzita Karlova obsadila 246. místo v žebříčku světových univerzit. Jde o nejlepší hodnocení za poslední dekádu, tvrdí host Osobnosti Plus, ekonom a prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost Univerzity Karlovy Ladislav Krištoufek. „Žebříčky není třeba přeceňovat, ale důležitý je globální kontext vysokého školství,“ dodává jeden z nejcitovanějších českých vědců.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když má slovo Barbora Tachecí, začíná osobnost. Plus.

  • To, co mohlo slušně fungovat na přelomu 19. a 20. století, v aktuálním propojeném a technologicky srovnatelném světě naráží. Nemluvě o probíhajícím nástupu generativní umělé inteligence, která v kombinaci s predátorským i praktikami může vést ke kompletní implozi celého systému. A možná to bude dobře. Bez kreativní destrukce to někdy nejde, říká na adresu publikování vědců muž, který byl podle žebříčku vysoce citovaných vědců v kategorii ikona mixem byznys označen jako jeden z pouhých 86 vysoce citovaných ekonomů na světě už podruhé. Akademik, který si vsadil na české partaje v evropských volbách, prof. Ladislav Krištůfek, prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost Univerzity Karlovy, je dnešním hostem osobnosti. Plus vítejte, pane profesore. Dobrý den. Dobrý den a hezký den z Plzně přeje Barbora Tachecí.

  • Osobnost.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu