Online Plus

Sociální média v současné podobě jsou průšvih

Online Plus

Sociální média v současné podobě jsou průšvih
Prohlížení Facebooku (ilustrační foto)

Plus

I to zazní v dnešním magazínu Online Plus, který analyzuje problémy Facebooku z posledních dní. Sociální síť totiž řešila nejen obří několikahodinový výpadek, ale také obvinění, že upřednostňoval zisk před bezpečností svých produktů. 
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Volební debatu poprvé spolumoderovala umělá inteligence. Europoslanci jsou pro omezení biometrického sledování a Facebook měl několikahodinový výpadek a svědčila proti němu bývalá zaměstnankyně. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Já na dálku stále vítám u mikrofonu také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Dnes to bude hodně o Facebooku, ale máme také další témata. Pojďme na ně. Facebook má za sebou nebývale špatný týden. Hned v pondělí večer zaznamenal několikahodinový výpadek všech svých služeb včetně Instagramu nebo WhatsAppu. Příčinou problému byla chyba při rutinní údržbě vnitřní sítě Facebooku. Ta odpojila všechna data centra Facebooku a odstřihla je od internetu. Zasaženy byly i tzv. DNS servery, které zjednodušeně řečeno překládají adresy typu Facebook tečka komando a AP adres, se kterými umí pracovat počítače a servery. Facebook tak z ničeho nic jakoby zmizel z internetu. Oprava problému trvala dlouho i z toho důvodu, že kvůli výpadku přestaly fungovat nejen interní on-line nástroje Facebooku, ale nefungovaly ani třeba digitální přístupové karty, které zaměstnanci potřebovali pro vstup do kanceláří nebo pro přístup k serverům. Facebook tak chybu opravil až po dlouhých šesti hodinách. Petře, vím, že se na něco podobného ptám při jakémkoliv průšvihů podobné nějaké velké digitální firmy. Ale stejně se zeptám i teď. Jak to, že takto velká firma není na něco podobného připravená a nemá například všechny podstatné síťové prvky zdvojené nebo strojené nebo nemá prostě nějaká opatření, aby se podobná věc nemohla stát.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají