Online Plus

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost má nový nástroj pro boj s útočníky

Online Plus

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost má nový nástroj pro boj s útočníky
hackeři, podvod, technologie, počítač (ilustrační foto)

Plus

V Austrálii jsou média zodpovědná za komentáře na sociálních sítích. V Salvadoru je bitcoin oficiální platidlo.  Varování před solární bouří, která by mohla ohrozit  fungování internetu. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • K sluneční erupce by mohla ohrozit fungování internetu. První země světa přijala Bitcoin za zákonné platidlo. Český kyberbezpečnostní úřad má nový nástroj pro boj s útočníky. A australský soud vydal překvapivé rozhodnutí o odpovědnosti médií za komentáře na Facebooku. Je. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází.

  • David Slížek on-line. Plus.

  • A já na to samozřejmě nebudu sám. Také dnes je na dálku přes internet připraven u svého mikrofonu náš pravidelný komentátor a redaktor deníku n Petr Koubský. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. A my se rovnou vrhneme na některé události, které přinesly uplynulé dny. Média jsou odpovědná za obsah uživatelských komentářů na svých facebookových stránkách. Tedy zatím jen v Austrálii, kde toto rozhodnutí vydal tamní nejvyšší soud. Verdikt se týká případu žaloby za pomluvu. Žalobcem je muž, který si stěžoval na to, že se ve facebookových komentářích pod odkazy na články, ve kterých byl zmíněn, o něm objevily nepravdivé a hanlivé komentáře. Za tento obsah jsou podle něj odpovědní vydavatelé médií, na jejichž facebookových stránkách někdo tyto komentáře napsal. Otázka, zda mohou být vydavatelé odpovědní za obsah, který sami nepublikovali, doputovala až k australskému Nejvyššímu soudu. Ten řekl, že vytvořením facebookové stránky a zveřejňováním obsahu na ní vydavatelé na pomáhají uživatelům v publikování komentářů a jsou za ně tedy podle australských zákonů odpovědní. Petře, tento rozsudek to opravdu týká se jenom Austrálie, týká se dokonce, řekl bych, jednoho specifického sporu, byť tedy australská média, jak jsem je pročítal, tak z toho už začínají vyvozovat nějaké možné důsledky i pro další firmy. Kromě médií pro další firmy, tedy, které provozují nějaké facebookové stránky? Tak ten rozsudek je pro mě opravdu překvapivý. Nečekal jsem, že nějaký soud jaksi dá odpovědnost třeba nějakému médiu za obsah, které opravdu to médium nepublikovalo, protože prostě opravdu ty komentáře se objevily na facebookové stránce, napsal je někdo úplně jiný a dokonce to bylo v době, protože ten spor se týká událostí z roku 2016, mám pocit, tak to bylo v době, kdy ten vydavatel nemohl na facebookové stránce ani zakázat komentáře, takže tam prostě musely být. Takže co říkáš ty na tento rozsudek?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají