Online Plus

Kdo hlídá internet? Chceme, aby tajné služby mohly sledovat, ale ne ovlivňovat, říká o novele IT expert

Online Plus

Kdo hlídá internet? Chceme, aby tajné služby mohly sledovat, ale ne ovlivňovat, říká o novele IT expert
Kdo se skrývá za virtuální identitou? (ilustrační snímek)

Plus

Tajné služby by mohly získat nové možnosti obrany proti kybernetickým hrozbám. „Návrh vycházel ze scénáře ‚my jsme tady tajná služba a vy se neptejte, co budeme ve vašich sítích dělat‘. Takhle jsme to nemohli nechat,“ komentuje novelu ředitel společnosti NIX.CZ Adam Golecký.
David Slížek, Ondřej Skácel

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Má mít Vojenské zpravodajství pravomoc bojovat proti kybernetickým útokům a získávat informace o provozu v českých sítích. Novela zákona, kterou mají právě na stole poslanci, původně vzbudila odpor operátorů a on-line firem. Teď je ale na stole kompromisní řešení témat dnešního pořadu ze světa počítačů a internetu, kterým vás dnes provede David Slížek.

  • On-line plus.

  • A o navrhovaných pravomocích Vojenského zpravodajství v rámci boje s kybernetickými útočníky dnes budu mluvit s výkonným ředitelem peeringového sdružení Knicks CZ a Adamem k lidským. Dobrý den. Dobrý den. Já jsem zmínil v úvodu tu novelu. Ona má za sebou určitou historii, vlastně pokud si dobře pamatuji, tak se o ní poprvé velmi nahlas tedy aspoň nahlas v tom IT oborů, v tom IT světě mluvilo někdy před 3 4 lety, kdy byla IT komunita velmi výrazně proti tomu, aby Vojenské zpravodajství mohlo právě třeba v českých sítích umisťovat nějaké sondy, které by sledovaly třeba provoz. Proč to před těmi 3 4 lety bylo takto žhavé téma? Proč jste byli proti?

Více z pořadu