Online Plus

Facebook naráží na popularitu TikToku. „Ztrácí dech a TikTok si jen tak nekoupí,“ glosuje Koubský

Online Plus

Facebook naráží na popularitu TikToku. „Ztrácí dech a TikTok si jen tak nekoupí,“ glosuje Koubský
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg

Plus

Facebooku poprvé v historii poklesl počet uživatelů. A zejména v posledních týdnech prudce klesá cena akcií Facebooku. „Investoři začínají vidět, že plány Marka Zuckerberga na vybudování virtuální reality – tedy metaverza – jsou hodně na dlouhé lokte. Výdaje Facebooku přitom hodně vzrostly a není úplně jasné, kdy a zda vůbec se tyto investice vrátí,“ říká redaktor Deníku N Petr Koubský s tím, že firmě nepomáhá ani dosavadní prezentace technického řešení.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 30 let od připojení Československa k internetu. Nová funkce Twitteru, konec růstu Facebooku a jeho údajně plánovaný odchod z Evropy. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A já samozřejmě u mikrofonu na dálku přes internet vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. A my spolu také dnes probereme některé události, které přinesly uplynulé dny. Firma Metal nechce ukončit provoz Facebooku a Instagramu v Evropě. Na firemním blogu to napsal viceprezident společnosti Markus Rajnyš. Reagoval tak na nedávné články, podle kterých o tom firma uvažuje, pokud nebude moci používat data o chování svých evropských uživatelů. Tyto zprávy vycházely z formulace v dokumentu, který med a podala americké Komisi pro cenné papíry jako firma obchodovaná na burze. Tento formulář musí každoročně vyplňovat. Meta v dokumentu napsala, že pokud nebude fungovat právní rámec pro ukládání dat evropských uživatelů ve Spojených státech, nebude pravděpodobně schopná nabízet v Evropě některé své významné produkty a služby včetně Facebooku nebo Instagramu. Některá média si to vyložila jako hrozbu, že med a plánuje provoz těchto služeb v Evropě ukončit. K původní právní rámec pro ukládání dat evropských uživatelů v cizině tzv. se jí Falbr a padl v roce 2015 po žalobě rakouského právníka Maxe. Firem se, Petře, ono to není úplně poprvé, co se o podobném údajném záměru tedy Facebooku a té hrozbě Facebooku píše. Podobnou věc Facebook napsal i v nějakých dokumentech soudů v Irsku. Myslím, že před dvěma lety jde podle tebe opravdu o nějakou hrozbu, kterou můžeme brát vážně, byť teď tedy viceprezident firmy meta popřel, že by ta firma uvažovala o nějakému ukončení provozu v Evropě.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají