Online Plus

Bez signálu už ani v divočině? SpaceX vypustilo první satelity, ke kterým se budou moci připojit i běžné mobily

Online Plus

Bez signálu už ani v divočině? SpaceX vypustilo první satelity, ke kterým se budou moci připojit i běžné mobily
Potíže se signálem má několik desítek obcí v Karlovarském kraji (ilustrační foto)

Plus

Pokrytí mobilním signálem v nepřístupných místech mají začít zařizovat satelity. Americká firma SpaceX oznámila vypuštění první várky družic, které jsou vybaveny technologií, díky které dokážou na oběžné dráze fungovat jako mobilní základnové stanice. Uživatelé na Zemi se k nim budou moci připojit svými normálními mobilními telefony zvládajícími standard LTE.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Plus družicové telefonování z běžného mobilu, novinky v aplikacích Facebooku, spor The New York Times a Microsoftem a konec blokování na Aktuálně.cz. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, který vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • U mikrofonu, samozřejmě na dálku, přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Vlastně taky všechno nejlepší do Nového roku ti přeji, ať je všechno dobré a hlavně teď slouží zdraví. Děkuji tobě. To že samozřejmě našim posluchačům. Zpravodajský server Aktuálně.cz s koncem ledna přestane po téměř 17 letech poskytovat prostor pro blog irské příspěvky externích autorů. Blogy skončí k 31. lednu. Pak už autoři nebudou moci publikovat nové texty. Už publikované příspěvky ale na serveru zůstanou. K uzavření autorských blogů redakci vedlo několik důvodů. Podle šéfredaktora Pavla Švece běží na zastaralém systému, který by mohl představovat bezpečnostní riziko. Hlavním důvodem ale i evropská regulace akt o digitálních službách, která vyžaduje přísnější moderování uživatelského obsahu. To by pro redakci znamenalo vyšší náklady. Raději tedy blogy vypne. Blokování bylo v posledních letech na ústupu, který souvisel s nástupem sociálních sítí. V roce 2022 se o určitou renesanci blokování v Česku postaral seznam cz, který umožnil uživatelům psát příspěvky v rámci své služby seznam. Médium. Podle deníku E15 chce seznam v letošním roce autorům umožnit, aby svůj obsah na seznam médium mohli také monitorovat. Petře, začnu možná tím blokováním jako takovým. Já jsem v tom úvodu říkal, že vlastně opravdu těch posledních letech to klasické blokování téměř vymizelo. Možná někde nějaké zbytky tady zůstali, ale je opravdu tento způsob psaní svého obsahu někam na internet definitivně mrtvý? Přesunuli se všichni už na sociální sítě?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají