Názory a argumenty

Petr Hartman: Amatérský žhář jako náhrada ruských špionů

Názory a argumenty

Petr Hartman: Amatérský žhář jako náhrada ruských špionů
Autobusové garáže Klíčov (archivní fotografie z roku 2019)

Plus

Chcete si vydělat peníze a je vám jedno, co za ně budete muset udělat? Pokud zní vaše odpověď ano, tak jste náš člověk. Zhruba v tomto stylu probíhá nábor lidí ochotných provádět sabotáže v některých evropských zemích.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Chcete si vydělat peníze a je vám jedno, co za ně budete muset udělat. Pokud zní vaše odpověď ano, tak jste náš člověk. Zhruba v tomto stylu probíhá nábor lidí ochotných provádět sabotáže v některých evropských zemích, konkrétně v těch, které jsou aktivní při podpoře Ukrajiny. Podivné požáry a výbuchy už zaznamenali například v Polsku, Pobaltí, Německu nebo i ve Velké Británii. Ukázalo se, že nešlo o nehody, ale o záměr. Konkrétní viníky se v některých případech už podařilo dopadnout. Vyšetřování zároveň odhalilo, že v takových akcích vedou stopy do Ruska, byť je většinou neprovádějí lidé s ruským pasem. Na černou práci si najímají někoho jiného. Podobným způsobem málem shořel i autobusové garáže v Praze. Snažil se poškodit muž pocházející z Jižní Ameriky. Počínal si přitom poněkud amatérsky a policii nedalo příliš práce ho odhalit a zadržet. Část veřejnosti se těžko podaří přesvědčit o tom, že to byl sabotér naverbovaný Ruskem. Buďto ho považují za pomateného jedince, nebo celou akci dokonce vnímají jako provokaci tuzemských tajných služeb. To je jeden ze záměrů takových operací vyvolat nedůvěru v práci bezpečnostních složek, šířit nejistotu a obavy u občanů. Najímání podobných zloduchů komplikuje práci tajným službám. Zkrátka je prakticky nemožné přípravu takových akcií vždy odhalit a jejich provedení zabránit. Zároveň není jednoduché rozlišit, zda jde o nehodu nebo úmyslně vyvolaný požár či výbuch. Podobných událostí může přibývat. Pokud se tímto způsobem podaří ovlivňovat veřejné mínění, může být oslabována důvěra ve stát. Česká vláda se tím může dostat pod tlak nemalé části veřejnosti, aby přehodnotila svůj postoj k Ukrajině. Zjednodušeně řečeno, aby neprovokoval Rusko a zajistila tím v Česku klid. Právě to je cílem takových sabotáží. V nich není nejdůležitější, jaké objekty budou zničeny a jak vysoké škody budou způsobeny. Prvořadé je vyvolat neklid a strach. Jde o poměrně účinnou součást tzv. hybridní války, byť některé její konkrétní akce mohou na první pohled působit amatérsky a až absurdně. Zkrátka ne vždy musí jít o profesionálně odvedenou práci jako v případě výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Ostatně po tomto neštěstí došlo k výraznému narušení ruských zpravodajských aktivit na našem území. Neznamená to, že vůči ČR přestal Kreml různé akce organizovat a provádět. Jen přitom nemusí nutně využívat svých lidí. Za peníze jsou někteří jedinci ochotni udělat pro Rusko špinavou práci a nemusí nutně pocházet pouze z Jižní Ameriky.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu