Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Místo velvyslance širší sankční seznam

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Místo velvyslance širší sankční seznam
Velvyslanectví České republiky v Moskvě

Plus

Otázka našich diplomatických vztahů s Ruskou federací je věcí zapeklitou. Po vrbětické aféře se početně enormní ruský zastupitelský úřad značně smrskl, když mnoho osob bylo nuceno odjet domů. A z Moskvy byl českou stranou stažen velvyslanec Pivoňka, byť ve funkci zatím setrvává a na revanš rovněž pohublou ambasádu řídí chargé d’affaires.
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Otázka našich diplomatických vztahů s Ruskou federací je věcí zapeklitou. Po vrbětické aféře se početně enormní ruský zastupitelský úřad značně smrskl, když mnoho osob bylo nuceno odjet domů a z Moskvy byl českou stranu stažen velvyslanec Pivoňka, byť ve funkci tím setrvává a na revanš a rovněž pohublou ambasádu řídí chargé d'affaires. Nicméně vláda by mít řádného ambasadora v Rusku chtěla a údajně i našla vhodného kandidáta, někdejšího náměstka ministra obrany a diplomata Koštovala. Jenže obsazení postu je předmětem koaličních debat a předseda zahraničního výboru sněmovny Ženíšek z TOP 09 se například obává, aby nešlo o signál, že je pro nás Putinův režim partnerem. Fialův kabinet měl na toto téma ve středu údajně rokovat, ale záležitost šla stranou, neboť urgentní bylo rozšíření národního sankčního seznamu vzniklého po invazi na Ukrajinu, a to o dvě fyzické a jednu právnickou osobu. Na podkladu zprávy BIS o zdejší činnosti společnosti Borisov IROP s. R. O. Čili hlas Evropy, evidentně podle Hlasu Ameriky mohutně se snažící o šíření dezinformací a propagandy vůči Ukrajině. V Praze sídlící firma provozovala stejnojmenné webové stránky, pořádala panelové diskuse s mezinárodní účastí a cituji systematicky se zaměřovala na zpochybňování obranyschopnosti Ukrajiny a její podpory ze strany mezinárodních partnerů a na ovlivňování veřejného mínění s cílem snížit podporu Ukrajiny a jejich obyvatel. Konec citátu. Jednou z osob, které s firmou souvisí, je podnikatel ukrajinského původu Medvedčuk, vůdce zakázané proruské strany a zřejmě žádná mřenka. Po zatčení na Ukrajině byl předloni vyměněn za skupinu válečných zajatců. Má mít ostatně blízko k Putinovi. On a ukrajinský prokremelský politik i Marčišovský měli také mimo jiné uplácet politiky z několika evropských zemí, snad i alternativu pro Německo. Ale to víme jen částečně. Obsah třísetstránkového raportu je zatím tajný, nicméně BIS informovala své partnerské organizace. Co z toho v Německu, Francii, Polsku, Belgii, Nizozemsku nebo Maďarsku případně pojde, teprve uvidíme. A může nás uklidnit, že peníze prý nepřijímali žádní čeští politikové. A je také jasné, co v pondělí mimo jiné projednávali šéf BIS Koudelka s prezidentem Pavlem. Mimochodem, ten by ohledně nového vyslance v Moskvě musel Putinovi napsat, což se mu určitě moc nechce. A po rozšíření seznamu v nejbližší době nejspíš. Ani nehrozí. Zvlášť když byl na témže rokování vlády schválen náš další blíže neupřesněný příspěvek do iniciativy na nákup munice z mimo unijních zemí na podporu Ukrajiny. V Kremlu nebude ČR zrovna populární. Ukrajinci by mohli zvolat sláva jí.

Ostatní také poslouchají