Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Milost Novotnému za třicet sekund

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Milost Novotnému za třicet sekund
Pavel Novotný

Plus

Domácí umělecká, ale i politická scéna mají své „strašné děti“. Četné kontroverze roky vzbuzující sochař David Černý nedávno „nadzvedl“ část veřejnosti vystupováním v souvislosti s instalací stihaček – motýlů na rekonstruovaném nákupním centru Máj, které tam ovšem zatím dřímají a rozsvítí se a rozpohybují až při slavnostním otevření.
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Domácí, umělecká, ale i politická scéna mají své strašné děti. Četné kontroverze rok je vzbuzující. Sochař David Černý nedávno nadzvedl část veřejnosti vystupováním souvislosti s instalací stíhaček motýlů na rekonstruovaném nákupním centru Máj, které tam ovšem zatím kteří mají a rozsvítí se a rozpohybují až při slavnostním otevření. A enfant terrible v politice sice jen komunální, nicméně do daleka viditelný a rovněž s příslovečně nevymáchanými ústy. Starosta pražské části Řeporyje Pavel Novotný také nedávno kdekoho znechutil, když při kritice angažmá hudebníka Felixe Slováčka ve prospěch koalice stačilo s předsedkyní KSČM na čele netaktně zmínili Slováčkovu vážně nemocnou dceru. Oba pány pak spojuje nejen jisté výtržnictví, ale také fakt, že Novotný nechal před čtyřmi roky v Řeporyjích vybudovat připomínku podílu tak řečených vlasovců při povstání v květnu 45. Autor skulptury zůstal oficiálně anonymní, ale nejsou pochybnosti. Je v jejím právě Černý. A ještě něco mají shodného totiž že jim jejich různé prohřešky procházejí. A to se přitom v Novotného posledním případě nezdálo pravděpodobné, neboť z nejvyšších míst ODS, které je starosta členem, svého času dokonce kandidoval na místopředsednický post. Ihned zazněly ostré výroky a šéf celopražské organizace strany Marek Benda ohlásil záměr Novotného vyloučit, pokud dřív sám nerezignuje. Jenže minulý týden kauza, aspoň prozatím skončila, a to za pouhých 30 sekund. Jak pravil Benda, který si prý nechtěl hrát na boha a vypuzení hříšníka, který se za humpolácký výrok omluvil, vůbec nenavrhl, což bylo překvapivé. A třeba dodat, že řeporyjský starosta, který přišel do politiky s dryáčnického prostředí bulvárních médií, má v mnohém ohledu skutečně chování onoho strašného dítěte. Někdo by spíš řekl, že řeznického psa, ale jiný by zase nešel. Na Novotném pozitiva, což se týká jak výše zmíněného pomníku, tak toho, že radnici vede už ve druhém období a místní zřejmě dobře věděli, proč ho opakovaně volili. Coby rozený provokatér dovedl mimořádně rozbouřil diskusi v ruské státní televizi a za pravdu mu dal následný Putinův vpád na Ukrajinu. A jelikož je i zdatný komediant, bylo těžké se nesmát, když opakovaně označoval v debatě jisté domácí televize vedle sedícího poslance SPD Foldynu ruským koštětem. Ale marná sláva, mnohdy nemá absolutně cit pro míru a v podstatě si vyloučení ze strany zasloužil. Benda byl však pro tentokrát ještě velkorysý. Asi jen do nějakého dalšího a velmi pravděpodobného Novotného lapsusu. A úplně na závěr. Kolega Černý má ovšem jistou výhodu, neboť jeho odnikud vyloučit nelze.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu