Názory a argumenty

Matěj Schneider: Pomsta, nebo nic. Po roce přešlapování čeká USA nechtěná repríza

Názory a argumenty

Matěj Schneider: Pomsta, nebo nic. Po roce přešlapování čeká USA nechtěná repríza
Prezidentští kandidáti Donald Trump a Joe Biden se ve čtvrtek zúčastní poslední předvolební debaty

Plus

Američané moc nemusí ani Joea Bidena, ani Donalda Trumpa. Jen se to nesmí ani v jedné z jejich stran říkat moc nahlas. Jak demokraté, tak republikáni mají za sebou rok, kdy se o to někteří snažili. Ale neúspěšně.
Matěj Schneider

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Američané moc nemusí ani Joea Bidena, ani Donalda Trumpa. Jen se to nesmí ani v jedné z jejich stran říkat moc nahlas. Jak demokraté, tak republikáni mají za sebou rok, kdy se o to někteří snažili, ale neúspěšně. U demokratů to bylo jen tak zlehounka. Několik alternativních kandidátů se objevilo, ale strana je co nejvíce. Co to šlo Vystrčila do ústraní. Nešlo ale jenom o politický relativně okrajové kandidátek. Ke konci roku se přidal i kongresman dým Phillips z Minnesoty, který je skrz naskrz být Janovský centrista. Pravděpodobně tímto krokem jenom ukončil svou politickou kariéru. Když jste demokrat, musíte prostě podporovat Bidena, ať už si o jeho šancích myslíte cokoliv, jinak vám to stranické vedení spočítá. U republikánů vykrystalizovala také hrstka kandidátů. Nejprve rádoby uhlazenější verze Trumpa v podobě floridského guvernéra Rona DeSantis a v létě se někteří Trumpovi Buřiči chvilkové zamilovali do podnikatele vyvíjí Karamazov a my ho nejaktuálněji vystoupala lehce v průzkumech bývalá jihokarolínského guvernérka Nikki Haleyová. Dle předpovědí se jí možná podaří lehce překvapit v několika primárkách státech na ní ale příliš pravděpodobné, že by se jí podařilo výrazně podemlít Trumpův drtivý náskok. Američané tak i nadále směřují k opakování minulých voleb. Znovu se utká Trump a Biden. O vyspělosti těchto možností svědčí i to, že jim bude podle všeho ubírat hlasy nezvykle velké množství nezávislých kandidátů a kandidátů menších stran. Ti mají takřka nulové šance, aby se sami probojovali do Bílého domu, ale přelívání hlasů nerozhodnutých voličů mohou i tak výrazně ovlivnit výsledek. Drobnou humornou ilustrací stavu americké politiky je průzkum, který vyšel na sklonku roku. Vypracovala ho společnost. Že jel Partners pro britský bulvární deník Daily Mail a je spíše pro pobavení. Dotázaní v průzkumu mimo jiné uváděly, jaká slova si spojují s předpokládanými kandidáty. U Trumpa se nejčastěji objevovala slova jako pomsta, síla, ekonomika a diktátorství. Běžnější kandidát by se něčím takovým asi nechlubil. Ne tak Trump. Bývalý prezident si výstup z průzkumu hrdě na sdílel na svou sociální síť. Trus jsou šlo. Asi si říkáte, jak to v tomto průzkumu vypadalo s Bidenem.

  • To je možná ještě komičtější, respektive z pohledu demokratů spíše děsivější. S Bidenem si drtivá většina dotázaných spojuje slovo nic. Je sice pravdou, že právě podobná bezpříznakovost Bidenovi paradoxně pomohla při minulých volbách uprostřed pandemie. Tentokrát ho ale bude spíše tahat ke dnu. Celou nepřívětivou situaci nejlépe glosoval republikánský guvernér státu New Hampshire, okresu. No podle toho prezidentské volby roku 2024 vyhraje ta strana, která se dříve zbaví svého aktuálního předpokládaného kandidáta. Je to hezká úvaha. Nevypadá to ale, že by se ani jedna ze stran byla schopná k něčemu takovému odhodlal k republikánům NATO schází síla, demokratům spíše odvaha. Čeká nás tak unavená repríza a poté přijde buď to pomsta, nebo nic.

Ostatní také poslouchají