Názory a argumenty

Matěj Schneider: Joe Biden je stále starý. Vyměnit ho by ale bylo troufalé

Názory a argumenty

Matěj Schneider: Joe Biden je stále starý. Vyměnit ho by ale bylo troufalé
Prezident Spojených států amerických Joe Biden

Plus

O prezidentských kandidátech na letošní americké volby bylo tentokrát jasno nebývale brzo. O to více času zbývá na hledání jejich nejrůznějších vad. To jim nesvědčí, protože o ani jednom z nich velká část Američanů nemá valné mínění.
Matěj Schneider

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • O prezidentských kandidátech na letošní americké volby bylo tentokrát jasno nebývale brzo. O to více času zbývá na hledání jejich nejrůznější chvat. To jim nesvědčí, protože o ani jednom z nich velká část Američanů nemá valné mínění. Zatímco u Donalda Trumpa jde hlavně o jeho ochotu nezastavit se před ničím, i když vše skončí třeba tím, že jeho podporovatelé vyrabují kongres. U Joea Bidena jsou vnímané vady prozaičtější. Je prostě moc starý. Během nebývale dlouhé předvolební sezony se tak každých pár týdnů vynoří někdo, kdo začne uvažovat o tom, jestli by nebylo lepší starého Bidena na kandidátce vyměnit. A není divu. Pokud srovnáte Bidenovi čísla z průzkumů s výsledky demokratických senátních kandidátů je zřejmé, že současný prezident prostě není ideální kandidát. Nejčastěji problémy obou mužů připomene nějaký čerstvý průzkum. Nejzábavnější jsou ty, co se ptají na jedno slovo, které si s daným kandidátem a spojují respondenti nejvíce. Jeden takový teď připravila britská firma Johnson n Lab od Partners. Slovo, které si všichni voliči spojují nejvíce s Trumpem, je podle tohoto průzkumu zločinec. U Bidena je asociace ještě jednoznačnější a drtivá většina dotázaných řekla právě starý. Zatímco u Trumpa se nejčastější slovo výrazně liší. Pokud se zeptáte demokratických, nezávislých nebo republikánských voličů, především ti poslední vůlí pozitivnější asociace u Bidena vítězí slovo starý napříč těmito kategoriemi komentátorka deníku The Washington Post catering Parkerová přišla s neotřelým nápadem, jak problém vyřešit. Největší potíží demokratické kandidátní listiny podle ní není jen starý byt, ale neoblíbená viceprezidentka Kamala Harrisová, která by Biden a případně v druhém období mohla nahradit. Řešení Parkanové nahradit Harrisovou na kandidátce Hillary Clintonovou, na to se jistě celé Spojené státy třesou nadšením. Faktem je, že po proběhlých primárkách se kandidáti mění už těžko. Demokraté už teď čelí kritice, že jejich primárky paradoxně nejsou až tak demokratické, jak by mohli být, kdyby je strana obešla a vnutila voličům zcela neprověřeného kandidáta, to by byl teprve cirkus. To ale neznamená, že se o to někteří demokraté nebudou chtít pokusit. Běžně bývají v USA pořádány debaty prezidentských kandidátů až po několika týdnech před listopadovými volbami. Letos to bude jinak. Jedna bude na konci června, druhá v září. To znamená, že první debata proběhne dávno před demokratickým nominačním sjezdem. Jestliže na ní být, nepodá dobrý výkon a připomene všem to, jak moc je starý. Troufnou si ho demokraté vyměnit? Zdá se, že to by mohl být jeden z důvodů, proč strava tak brzké debatě trvala 27. června, tak uvidíme, jestli bude demokratickým stranickým špičkám připadat riskantnější obcházet vůle primář takových voličů, nebo nechat Bidena na kandidátce.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu