Názory a argumenty

Marek Hudema: Zelený úděl a čeští politici

Názory a argumenty

Marek Hudema: Zelený úděl a čeští politici
Emise u aut

Plus

Část českých politiků a novinářů si opakovaně stěžuje, že po zahájení války na Ukrajině očekávala, že bruselské instituce zruší či zpomalí naplňování tak zvaného Zeleného údělu, a že se tak nestalo. Že naopak došlo k urychlení plánované cesty k bezemisní ekonomice.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Část českých politiků a novinářů si opakovaně stěžuje, že po zahájení války na Ukrajině očekávala, že bruselské instituce zruší či zpomalí naplňování tzv. zeleného údělu a že se tak nestalo, či naopak došlo k urychlení plánované cesty k bezemisní ekonomice. Překvapen tímto vývojem může být ale jen ten, kdo nezná nálady ve velké části západní Evropy. Globální oteplování či chcete-li změna klimatu, které má Green Deal zbrzdit, jsou tam brány jako velký problém už dlouho. Je to dáno nastavením tamní společnosti včetně toho, že lidé tam jsou dlouhodobě v průměru bohatší než ve východní Evropě. Funguje totiž tzv. Kuzněcova enviromentální křivka. Ta popisuje vztah k bohatství společnosti a znečištění přírody. Jak lidé bohatnou, ničí čím dál, tím víc své životní prostředí, ale jen do jistého bodu. Pak se naopak oni začnou víc starat. Je to logické. Nejprve je potřeba zajistit si jídlo, bydlení a další věci a teprve pak je čas na ekologický aktivismus tak, že by se i relativně chudší východoevropské společnosti nestarali o životní prostředí. Zamířil se ale především na problémy bezprostředně ohrožující zdraví lidí a přírody. Například na eliminaci smogu ničícího plíce nebo kyselých dešťů devastujících lesy, vypouštění oxidu uhličitého do vzduchu a globální oteplování já už dopady nejsou na první pohled tak zřetelné. Mohlo počkat. Jenže na západě čekat nechtějí. Chtějí přestat využívat fosilní paliva, která globální oteplování způsobují. A když se kvůli válce na Ukrajině ukázal, jak nespolehlivé mohou být dodávky fosilních paliv, tak to je další argument k jejich rychlejšímu omezení. Z toho pak plyne snaha o zákaz spalovacích motorů či využití čistých paliv nebo návrhy přísných předpisů na zateplování domů. Je to logické. Naopak nelogické je to, že někteří čeští politici, část médií, část populace nepochopila, že celý svět nepřemýšlí jako Česko, že to není tak, že my v Česku vidíme situaci nejlépe, máme zdravý selský rozum a že se nebojím říci nahlas to, co si ostatní jen myslí na starost ochranu klimatu. Není v západní Evropě pokrytecké předstírání, jak si někteří myslí a policisty jsou tam tlačí svými voliči a podle toho jednají. Měli bychom si to přiznat i u nás.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají