Názory a argumenty

Marek Hudema: Proč máme tak vysokou inflaci?

Názory a argumenty

Marek Hudema: Proč máme tak vysokou inflaci?
Nový guvernér ČNB Aleš Michl

Plus

Inflace v Česku je dvojciferná a taková zřejmě zůstane i příští rok. Zatímco letos bude okolo 20 procent, příští rok by podle prognózy centrální banky měla být okolo deseti procent. V dalším roce by se pak měla dostat někam ke dvěma procentům. Je to realistické a proč tu vlastně máme tak vysokou inflaci?
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Inflace v Česku je dvojciferná. Taková zřejmě zůstane i příští rok. Zatímco letos bude okolo 20 %, příští rok by měla být podle prognózy centrální banky okolo 10 %, v dalším roce by se pak měl dostat někam ke dvěma %. Je to realistické? A proč tu vlastně máme tak vysokou inflaci? Nejprve je třeba si uvědomit, že moderní centrální bankéři milují inflaci sice nízkou, ale přes tu inflaci vysoké inflace se bojí, ale ještě více se pojí snižování cen. Proto také po finanční krizi dělali všechno proto, aby inflace rostla. Americe to praktikoval třeba šéf tamní centrální banky Ben branky a u nás například guvernér ČNB Miroslav Singer pumpovaly do ekonomiky peníze a inflace nerostla a stále se držela kolem nuly. Staré ekonomické poučky jako by neplatily. Nakonec ale ukázalo, že platí. Vypouštění peněz do ekonomiky skutečně zvedá ceny. Pokud díky něčemu jinému výrobní náklady neklesnou, což se navnadil. A to něco jiného zřejmě byla možnost přesunout část výroby do levnějších zemí a využívat relativně levných surovin. COVID, ruská politika, válka na Ukrajině toto pohřbili. A protože pohlcování nadměrného množství peněz a nějaké zpoždění když skončí, zákonitě se objevují inflaci vyšší, než jakou bychom měli jinak. Co s tím? Centrální bankéři mají nástroje k inflaci zkrotit, například řídí úrokové sazby či kurz měny. Ale hlavně jde o ovlivňování lidských očekává. Inflace funguje tak, že když se lidé domnívají, že bude vysoká, bude vysoká a naopak. Pokud si lidé myslí, že klesne, klesne. Jak ale ovlivnit očekávání? Jasnou důvěry domů, komunikací s veřejností, připravenosti použít v případě nouze ony technické nástroje, aby bylo vidět, že centrální bankéři myslí boj s inflací skutečně vážně. Naše centrální banka ale jedná spíš opačně. Z vyjádření guvernéra Aleše Michla se zdá, že úroky nebude zvyšovat, pokud možno nikdy ho bude čekat, až bude dobře. Navíc odhady ČNB odstřelují skutečnou inflaci. Výsledkem je, že lidé přestávají centrální bance věřit a inflace zřejmě bude vyšší. Bude tu déle, než si centrální bankéři myslí. Nehledě na to, že podle mnoha ekonomických studií se zdá, že bychom na tom byli mnohem lépe úplně bez jakékoliv inflace a vyhnuli bychom se tím už i podobným experimentům, které přispěly k naší současné neveselé situaci.

Ostatní také poslouchají