Názory a argumenty

Marek Hudema: Konkurenceschopnost Evropské unie stále u ledu

Názory a argumenty

Marek Hudema: Konkurenceschopnost Evropské unie stále u ledu
Internet, technologie, digitalizace

Plus

Evropská unie zaostává ekonomicky za Spojenými státy. Zatímco v roce 1993 na tom byla Evropa s Amerikou ekonomicky zhruba srovnatelně, od té doby do předloňska vzrostlo americké HDP na obyvatele zhruba o 60 procent, zatímco evropské jen o třicet. Proč tomu tak je, ukazují výsledky nedávného jednání šéfů unijních zemí v Bruselu. 
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • EU zaostává ekonomicky za Spojenými státy. Zatímco v roce 1993 na tom byla Evropa s Amerikou ekonomicky zhruba srovnatelně. Od té doby do předloňska vzrostl o americké HDP na obyvatele zhruba o 60 %, zatímco evropské jen o 30. Proč tomu tak je, ukazují výsledky nedávného jednání šéfů unijních zemí Brusel, hlavy zemí unie. Ta mimo jiné probrali zprávu bývalého italského premiéra Enrica lety o jednotném unijním trhu a konkurenceschopnosti. Mezi spoustou vznešených slov o solidaritě, chválu evropského sociálního modelu. Zpráv obsahovaly návrhy, jak zlepšit fungování vnitřního evropského trhu. Právě velký trh, který existuje uvnitř Spojených států, dávají firmám a ekonomice východů a je impulzem k technologickému rozvoji a americké firmy mohou využívat výhod z rozsahu. Jejich zboží je tak levnější a lepší. Jednotný trh EU je teoreticky sice větší, že v některých oblastech nefunguje místo společných pravidel je tu 27 typů národních regulí a je těžké jim vyhovět. Speciální rozdělený je finanční a kapitálový trh. Přitom právě o sjednocení včetně některých daní, pravidel pro bankroty by unii ekonomicky i technologicky pomohlo.

  • Logické firmy by si totiž už nemuseli chodit pro peníze do Ameriky a skončit nakonec v Silicon Valley místo v Evropě. Jenže evropští lídři se rozhodli říci ne. Pro byly Francie a Německo, ale ty převálcovala koalice malých zemí. Například Irsko nechce přijít o výhodu nízkých daní lákajících do země nadnárodní technologické giganty. I ti sice zvyšují irské HDP, ale nikoli příjem Irů. Švédsko a Lucembursko zase odmítají celoevropskou regulaci s agenturou sídlící ve Francii. Celý problém se má proto ještě oficiálně prozkoumat, ale fakticky byl dán k ledu. Něco podobného se ostatně stalo už před 10 lety. Jenže nyní si mnozí experti mysleli, že zaostávání Evropy už všechny evropské politiky trápí tak, že s tím budou rychle něco dělat. Jak je vidět, nebudou. Spíš to vypadá, že se pokusí tento problém vyřešit dotacemi, což sice moc nefunguje, ale zase je to pro voliče mnohem viditelnější a pochopitelnější.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu