Názory a argumenty

Luboš Palata: ANO ohlašovalo středoevropský projekt. Přihlásilo se ale jen k extrémní pravici

Názory a argumenty

Luboš Palata: ANO ohlašovalo středoevropský projekt. Přihlásilo se ale jen k extrémní pravici
Patrioti pro Evropu; Andrej Babiš, Viktor Orbán a extrémně pravicový šéf rakouských Svobodných Herbert Kickl

Plus

Měla to být jakási středoevropská frakce Evropského parlamentu, která by údajně hájila zájmy našeho regionu. Alespoň tak to bylo oznámeno při jejím založení ve Vídni, kde se předseda ANO Andrej Babiš a maďarský premiér Viktor Orbán sešli se šéfem extrémně pravicových rakouských Svobodných Herbertem Kicklem. Co společného ale mají zájmy naší střední Evropy s Kicklem?
Luboš Palata

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Měla to být jakási středoevropská frakce Evropského parlamentu, která by údajně hájila zájmy našeho regionu. Alespoň tak to bylo oznámeno při jejím založení ve Vídni, kde se předseda ano Andrej Babiš a maďarský premiér Viktor Orbán sešli se šéfem extrémně pravicových rakouských svobodných a Robertem Kerndlem. Společného ale mají zájmy naší střední Evropy. S cyklem, dnešním šéfem post nacistické strany, který psal projevy nejslavnějšímu vůdci svobodných Jörgu Haiderovi a nejednou vychoval Hitlera a příslušník jednotek SS a nechtěl Česko opustit EU bez zrušení Benešových dekretů. Kiko se posunul. Místo Hitlera bych volila Vladimira Putina. Pořádal demonstrace proti covidovým opatřením a chce zrušit sankce proti Rusku. Ale pojďme od Kickla. Dál povinni se hodně hovořilo o tom, že se k frakci přidá směr Roberta Fica, polské Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského nebo strana slovenského expremiéra Janese Janši a vznikne jakýsi středoevropský blok, do kterého znovu Rakouska extrémní pravice ani trochu nezapadá. Ale to už nechme být. Co se totiž nestalo. Místo nové frakce je tu jen nové jméno, za které se schovala drtivá většina členů extrémní protievropské frakce identita a demokracie. Ano. Správně. Té frakce, kde byla Okamurova SPD ze středoevropského projektu je tak najednou přílepek národnímu sdružení Marine Le Penové, Nizozemcům ze strany extremisty Geerta Wilderse, post fašistické portugalské Čejky a pár podobným. Partička celou frakci nedrží pohromadě žádný pozitivní program. Evropský parlament ale bude v těchto pěti letech jedna. Třeba i o veledůležitém evropském rozpočtu na dalších sedm let. A kde tam se najdou nějaké společné zájmy patriotů, které v čemkoli pomohou Česku? To rozhodně Babiš netuší. Žádný skutečný zájem střední Evropy z této frakce prostě zaznívat nebude. Babiš se dnes tváří jako velký vítěz, jako někdo, kdo se podílel na vytvoření velké nové frakce Evropského parlamentu s velkou politickou silou. Ani jedno není pravda, protože nová frakce, jen přejmenovaná a rozšířeně extrémně pravicová skupina, která zůstane po příštích pět let v izolaci. A pokud si Babiš myslí, že mu to pomůže doma k vítězství ve volbách, opak je pravdou. Zařadil se totiž extrémní protievropské pravici, a proto žádný slušný demokrat v Evropě nehlasuje. Demokrati se proti ní spojují a žádná slušná politická strana s ní nevstupuje do vlády, pokud existuje jakákoli jiná možnost. Tomu, co udělal Babiš ve sportu, říká nahrávka na smeč české demokratické strany, kde již tábora se ano samo hloupě vyřadilo, tak dostali šanci tak Babišovi rozhodující úder.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu