Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Putin nás nemusí zastrašovat. Zvládneme to sami

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Putin nás nemusí zastrašovat. Zvládneme to sami
Ukrajinské úřady oznámily výměnu 215 uvězněných vojáků s Ruskem, včetně bojovníků, kteří vedli obranu mariupolské ocelárny Azovstal

Plus

Když Vladimir Putin ohlašoval ve středu ráno částečnou mobilizaci, neopomněl opět zdůraznit, že Rusko má jaderné zbraně, které může použít, bude-li napadeno. Tentokrát to ale udělal v kontextu s ohlášením, že až proběhne v Ruskem obsazených územích východní Ukrajiny právě začínající referendum o připojení k Rusku – a že by mohlo dopadnout jinak než kladně, o tom kremelský vládce nepochybuje –, stanou se dotyčné oblasti součástí Ruska.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když Vladimir Putin ohlašoval ve středu ráno částečnou mobilizaci, neopomněl opět zdůraznit, že Rusko má jaderné zbraně, které může použít, bude-li napadeno. Tentokrát to ale udělal v kontextu s ohlášením, že až proběhne v ruském obsazených územích východní Ukrajiny právě začínající referendum o připojení k Rusku a že by mohlo dopadnout jinak než kladně, o tom kremelský vládce nepochybuje. Stanou se dotyčné oblasti součástí Ruska? Jinými slovy, boj Ukrajiny o Donbas bude pak podle Putina útokem proti Ruské federaci. Lze předpokládat, že to pro řadu lidí nejen v Česku, ale i všude jinde v Evropě bude znamenat ještě větší obavy z budoucnosti. Jako by nestačila nejistota ohledně cen energií a tepla. Jakoby narostla inflace nevídaným tempem. Jako by nehrozila v zimě další vlna covidové pandemie. Šíří se teď kontinentem jak rakovina. Ještě ke všemu i deprese z Putinových výhrůžek. Děje se tak přesně to, co Putin svými temnými narážkami sleduje vzbudit v Evropě iracionální strach, vyprovokovat lidi k protestům proti demokratickým vládám, způsobit rozkol ve společnosti a pomoci tak ke kormidlům populistům bez vědomí sociopata dům jako je on sám. Přesto se i v současné pochmurné atmosféře najdou světlé okamžiky. Jen je chtít vidět. Jen pár hodin po Putinově projevu došlo k doposud největší výměně válečných zajatců a na svobodu se dostalo 215 ukrajinských vojáků včetně mnoha členů azovského praporu i s jejich veliteli, kteří bojovali v Mariupolu do posledního náboje. Podle ruské propagandy přitom ztělesňovali právě o ně. Ty údajné fašisty, před nimiž Rusové přijeli Ukrajinu v uvozovkách zachránit a o kterých Putinovi propagandisté v ruské televizi doposud tvrdili, že si nezaslouží nic než smrt. Jejich propuštění nikdo nezasvěcený nečekal. Putinovi zřejmě přece jen záleží na tom, aby nebyl jak kůl v plotě. A ještě jeden světlý okamžik z tohoto týdne. S kazachstánskou Bajkonuru odletěli na Mezinárodní vesmírnou stanici jeden americký a dva ruští astronauti. Poprvé od začátku války na Ukrajině. Zda to bylo naposled, uvidí se po roce 2024, kdy hodlá Kreml od společného výzkumu vesmíru definitivně odstoupit. Nechybí ale ani pozitivní zprávy ze zcela jiného českého soudku. Schválených přihlášek fotovoltaiky do sítě evidovali energetické koncerny v Česku od začátku roku už tolik, že jejich výkon vydá za víc, než produkují Temelín a Dukovany dohromady. Jak je vidět, dá se krize brát i jako šance, a to šance naprosto reálná. Že nás čekají těžké časy, je neoddiskutovatelné. K panice, jakou chce vyvolat Putin, ale není důvod. Ledaže bychom se masochisticky chtěli zastrašovat sami.

Ostatní také poslouchají