Názory a argumenty

Libor Dvořák: Účinnost protiruských sankcí

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Účinnost protiruských sankcí
Ruská měna výrazně oslabuje

Plus

Během více než 600 dnů, které uplynuly od věrolomného vpádu Ruska na Ukrajinu, Evropská unie schválila už 11 protiruských sankčních balíčků. Co nevidět bude hotov i dvanáctý. Bude účinnější než ty dosavadní, anebo stejně snadno překonatelný jako všechno to, co Unie na Rusko zatím vymyslela?
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Do chystaného 12. protiruského sankčního balíčku mají být například zahrnuta taková opatření jako omezení vývozu ruských diamantů do EU či snížení cenového stropu na vývoz ruské ropy. Ten je v současné době je na 60 USD za barel, ale jak svorně tvrdí evropská média, Rusko tuto surovinu dokáže prodat podstatně dráž. A co na to známý ruský odborník? Bývalý náměstek ministra financí a bývalý první náměstek ředitele Ruské národní banky Sergej ale k Savčenkové tedy figura víc než oficiální. Ten si myslí, že zejména zákaz prodeje ruských diamantů na západ může být pro ruský státní rozpočet docela citelnou ranou za to. Snížení cenového stropu pro export ruské ropy nebude mít na vývoz této energetické suroviny skoro žádný vliv. Když se cena ropy sníží o 10 % a kurz rublu se zároveň propadne o 10 až 15 %. Rozpočet z jejího prodeje získá stejnou, ne-li dokonce vyšší sumu, říká pan Alexej Lucenko a dodává, že ruská vláda dokázala podobným cenovým šokům čelit za pomoci sady neortodoxních opatření. Sem patří především omezení směnitelnosti rublu. Někdo si ruskou národní měnu vyměnit může, kdežto jiný ne. Podle názoru citovaného odborníka nesmírně cennou službu Rusku poskytly velké země se silnými ekonomikami, jako jsou Indie a Čína, které se k západním protiruským sankcím nepřipojily. Rusko tak najednou získalo nikoli okénko pro obcházení sankčního režimu, ale širokánskou bránou již projedou tří sklápěčky vedle sebe, říká Alexa Šenková. Ten je si zároveň jist, že sankce na Rusko a jeho ekonomiku jistý vliv mají a růst HDP zajišťuje jedině rostoucí zbrojní výroba. Jenže podobná opatření nedokážou povalit žádnou ekonomiku, zejména pak Ruskou, která je za prvé obrovitá a za druhé se jistí prodejem obrovského množství surovin. Sankce přitom spočívají především ve finančních omezeních, jenže zastavit válku nedokážou. Proto podobná opatření na Putinovo vědomí a vůli žádný vliv mít nebudou, soudí významný ruský ekonom Sergej. Ale k Savčenkové, ke všemu již řečenému dodejme jednu dávno známou pravdu. Autoritářské režimy, jako je třeba kubánský či íránský, nedokázal jakékoli sankce povalit ani za desítky let, tak proč by něco takového měli dokázat v případě Ruska? Moc optimisticky to sice nezní, ale je to tak.

Ostatní také poslouchají