Názory a argumenty

Libor Dvořák: Francouzské a britské volby? Kyjevu se ulevilo, Moskva je otrávená

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Francouzské a britské volby? Kyjevu se ulevilo, Moskva je otrávená
Francie - volby

Plus

Výsledky právě skončených parlamentních voleb ve dvou rozhodujících evropských zemích – tedy ve Francii a Velké Británii – s velkým zájmem a znepokojením sledoval celý starý kontinent. Zcela mimořádnou pozornost jim ovšem věnovaly metropole dvou stran válečného konfliktu na Ukrajině – a očekávání Kyjeva a Moskvy byla diametrálně odlišná.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rovnou méně nadějí kremelské špičce skýtaly volby britské. Tam se sice předem očekával a zásadní proměna vládní garnitury, jenže ona nová labouristická se v otázce Ukrajiny s tou starou nikterak nerozcházela. Labouristé konzervativce v ukrajinském ohledů podporovali od samého počátku a jejich vůdce, který stál, mu, nejednou prohlašoval, že se nezmění nic. Když se ho list The Guardian krátce před volbami zeptal, zda podpoří slib konzervativní vlády vydávat na vojenskou pomoc Ukrajině nejméně tři miliardy liber ročně, odpověděl jistě jsme v této otázce se stávající vládu úplně solidární, protože je to správné. Ostatně tento příslib v pondělí při návštěvě Spolkové republiky potvrdil idejí vidlemi. Jen tak mimochodem. Nic jiného labouristům ani nezbývalo, protože Rusko v této válce podporují pouhá dvě % Britů, když to plné čtyři pětiny jich stojí za Ukrajinou. Docela jiné je to v případě voleb francouzských, kde se velké naděje ledovců, a nejen jich, nýbrž také jejich ruských podporovatelů po prvním kole zcela rozplynuly v kole druhém, a to jednoznačně ve prospěch Kyjeva. Doktor Dmitrij Dubrovskij z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy upozorňuje, že rozčarování se v tomto případě dočkala Moskva, protože ta spoléhala na svou dávnou favoritku Marine Le Penovou. Zmíněný politolog v rozhovoru pro Hlas Ameriky doslova říká proto ta nevraživá reakce ruských státních televizích, kde propukla doslova hysterie. Jedna ze stanic dokonce strategií společného postupu Macronovy strany a levicové koalice označila za nesportovní. Chování moskevských propagandistů, kteří sázeli na Le Penovou, se to zkrátka dotklo. Ke slovům pana Dobrovského pro pořádek dodejme, že i patronka národního sdružení sice mluvila o omezení dodávek dalekonosných francouzských zbraní Ukrajině a o tom, že nasazení francouzských z instruktorů je nepřípustné. Ovšem pomoc Ukrajině jako takovou včetně vojenské, samozřejmě připouští i ona. S velmi lapidárním hodnocením toho, jak volby ve Velké Británii a Francii dopadly z ukrajinského a ruského hlediska. Přišel známý evropský politik a současný polský premiér Donald Tusk. Kyjevu se ulevilo. Moskva je otrávená.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu