Názory a argumenty

Libor Dvořák: Dopady stropu na ruskou ropu

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Dopady stropu na ruskou ropu
Ropný vrt

Plus

Toto pondělí vstoupilo v platnost další sankční opatření EU vůči Rusku – embargo na dodávky ruské ropy. Zákaz dovozu se vztahuje na surovinu dopravovanou po moři, zatímco ropovod Družba, fungující už od sovětských časů, jeho součástí není – Maďarsko, Slovensko a Česká republika ho dočasně ještě mohou využívat.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Velkou pozornost tomuto dramaticky vypadající mu kroku věnovala známá německá rozhlasová stanice Deutsche Welle. A není divu. Právě Spolková republika bohužel do značné míry napomohla tomu, že se celá Evropa, či přinejmenším její podstatná část ocitla v až osudové závislosti na ruských fosilních palivech. Ale citujme pár čísel ještě v roce 2021 země EU odkoupili téměř polovinu celého objemu exportované ruské ropy. Analytik Centra evropské politiky Filip Forsberg tomu rovnou říká EU jako největšího dovozce ruské ropy nebude snadné nahradit. Pro Moskvu bude naopak víc než obtížné rychle najít nové zákazníky. Není totiž vyloučeno, že země, které už tuto ropu nakupují, jako třeba Čína a Turecko, jí prostě nebudou víc potřebovat. Další evropský znalec energetické problematiky Simon thalia Pietra věří, že současné embargo ruské ropy se strany značné části světa je ranou základním Putinovým ekonomickým a geopolitickým zájmům. Rusko už přišlo o značnou část svých energetických příjmů, jelikož přestává dostávat do Evropy svůj zemní plyn. O tyto příjmy přišlo Rusko navždy a bude pro ně nesmírně obtížné je nahradit. Pro Rusko je zatím nemožné nahradit evropská odbytiště asijskými z velmi jednoduchého důvodu chybí plynová infrastruktura. Z tohoto pohledu je současné ropné embargo ještě osudovější, protože až doposud to byly právě příjmy z ropy, které Rusku umožnily financovat válku na Ukrajině. Tolik pan Talíř je trauma. Přes tyto hlasy renomovaných odborníků bychom ovšem měli brát v potaz, že zmíněná opatření rozhodně nezaberou rovnou, jak se někteří evropští politici domnívají. Jak vidíme dosavadní euro americké sankce ze samého počátku války, od nějž nás dělí už téměř 10 měsíců, se začínají projevovat až teď, přičemž některá se zřejmě promítnou až napřesrok. Na důležitou okolnost upozorňují sami Rusové, kteří už pohrozily, že zemím, které přistupují na 60 dolarový strop, surovinu prostě dodávat přestanou. Celkový výpadek ruské ropy na světovém trhu může představovat až milion barelů denně a to bude rozhodně někde znát. Na druhé straně jiné cesty není. Nemůžeme přece obchodovat s někým, kdo nám přinejmenším potenciálně hodlá srazit vaz.