Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Smír mezi vládou a opozicí se nerýsuje

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Smír mezi vládou a opozicí se nerýsuje
Marian Jurečka (KDU-ČSL), Petr Pavel, Karel Havlíkče a Alena Schillerová (hnutí ANO)

Plus

Na Pražském hradě se z podnětu prezidenta republiky sešli lidovecký ministr práce a sociálních věcí a zástupci opozičního hnutí ANO. Po skončení schůzky Petr Pavel oznámil: „Shodli jsme se, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnosti prodlužovat.“   
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na Pražském hradě se minulý čtvrtek z podnětu prezidenta republiky sešli lidovecký ministr práce a sociálních věcí a zástupci opozičního hnutí ANO. Po skončení schůzky Petr Pavel oznámil shodli jsme se, že věk odchodu do důchodu se bude muset budoucnosti prodlužovat. To by byl průlom nejen v daném tématu, ale především na politickém kolbišti. Pokud by před letošním trojím hlasováním dokázali největší rivalové najít konsensus v tak zásadní věci? Šlo by o kvalitativní posun a také o jednoznačný úspěch hlavy státu. Optimismus však neměl dlouhé trvání, neb do věci se evidentně vložil Andrej Babiš. Už v pátek server novinky přinesl rozhovor s Alenou Schillerovou, v němž vlastně dementovala vše podstatné, co zaznělo den předtím. Na dotaz ohledně zmíněné dohody odvětila to se nezakládá na pravdě. My jsme se shodli na tom, že je potřeba dál se bavit o parametrických změnách důchodového systému. Čili hnutí ANO je ochotno debatovat kupříkladu o dobrovolném sdílení vyměřovacího základu manželů a registrovaných partnerů nebo o prodloužení lhůty pro obnovení nároku na vdovský důchod. To jsou z hlediska vlády prkotiny. Přistoupíme-li na pěti koaliční terminologii, důchodová reforma stojí a padá právě s prodloužením věkové hranice pro odcházení na odpočinek, s pojmem doba dožití a definicí náročných profesí. Naopak nepočítá se zavedením nového zdroje důchodového systému, v němž by lidé spořili na penzi pod garancí státu a se zajímavým úročením. Podle ano by lidé mohli tímto způsobem investovat například do stavby jaderných bloků. Z rozdílné interpretace hradního setkání plyne, že žádný smír se v předvolebním ringu nerýsuje. Pro Andreje Babiše jsou lidé starší 60 let důležitým elektorátem. Ve sněmovních volbách před třemi lety mu penzisté dodali téměř polovinu hlasů, jak ukázal průzkum společnosti PAQ Research. Kdyby této skupině obyvatel sdělil, že souhlasí s vládním pojetím změn, se zlou by se potázal. Proto ve svém aktuálním videu přitvrdil. Cituji teď přichází nejhorší ministr práce a sociálních věcí, který je proti důchodcům. Okradl je o valorizaci a navrhuje prodloužení věku odchodu do důchodu. My jsme zásadně proti. Tato historka dokumentuje, že se příští rok bude vést ohlasy lítý boj, čím více se bude dařit ekonomice, inflace a ceny energií budou dále klesat, reálné mzdy stoupat. Na obzoru bude strategická jaderná investice a smělé plány Green Dealu budou méně smělejší jim bude pěti. Koalice silnější v kramflecích. Co proti tomu kromě návratu elektronické evidence tržeb a mírové rétoriky postaví hnutí ANO. Babiš bude muset přijít s něčím přitažlivým pro střední a mladší generaci. Třeba s převratnou koncepcí nájemního bydlení, které by ve velkém začal financovat stát. Zkrátka s něčím, na co budou voliči slyšet. Když to nedokáže, budou mít současné vládní strany šanci si ministerská křesla udržet. Tedy ne, prohrají-li fatálně evropské volby a nerozhádají Lise na výběru českého eurokomisaře, zdanění tichého vína nebo na mzdách pro kuchařky a školníky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu