Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Lékaři na Slovensku si vyjednali zvýšení platů. Vyřeší se tím problémy tamního zdravotnictví?

Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Lékaři na Slovensku si vyjednali zvýšení platů. Vyřeší se tím problémy tamního zdravotnictví?
Slovenská vláda se dohodla s lékařskými odbory na zvýšení platů zdravotníků. Na snímku ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský

Plus

Slovensko na poslední chvíli odvrátilo další vážnou krizi, která mu hrozila. Vláda Eduarda Hegera se domluvila se zástupci zdravotnických odborářů na zvýšení platů. Dva tisíce lékařů totiž původně oznámilo, že kvůli neúnosné situaci podají výpovědi k prvnímu prosinci, tím by byl výrazně omezen provoz zdravotnických zařízení a hrozilo by vyhlášení nouzového stavu.
Kamila Pešeková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Slovensko na poslední chvíli odvrátil o další vážnou krizi, která mu hrozila. Vláda Eduarda Hegera se domluvila se zástupci zdravotnických odborářů na zvýšení platů. 2000 lékařů totiž původně oznámilo, že kvůli neúnosné situaci podají výpovědi k prvnímu prosinci. Tím by byl výrazně omezen provoz zdravotnických zařízení a hrozilo by vyhlášení nouzového stavu. Vláda nakonec přistoupila na dohodu, podle které budou výrazně zvýšeny platy lékařů. Ty se zároveň ještě zvýší i o roky praxe. I když slovenští lékaři požadovali, aby byly platy na úrovni ČR, nakonec se jim podařilo dosáhnout toho, že budou vydělávat víc než jejich čeští kolegové. Slovenské zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. Velmi složitá je situace v technickém stavu nemocnic, ve vybavení odbornými přístroji, materiálem, v dlouhých čekacích lhůtách na operace. Hlavním problémem ale je nedostatek personálu. Lékaři i zdravotní sestry odjíždějí za prací do zahraničí, kde dostávali dosud výrazně vyšší mzdu než doma. A jejich první volbou je ČR, kde není žádná jazyková ani kulturní bariéra. A protože tato situace je dlouhodobá, odjíždějí mnozí zájemci o studium medicíny už rovnou na některou z univerzit v ČR, kde pak zůstanou pracovat a žít. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský nemá jednoduchou situaci. Vzkřísit nebo napravit to, co zanedbávali předchozí vlády, se asi nedá ze dne na den ani za jedno volební období. Skoro by se chtělo říct, že i tady se znovu potvrdilo, že pokud se na Slovensku někde objeví nějaký problém, nebývá ministr financí Igor Matovič zpravidla daleko. Nepřekvapí, že se vložil i do situace okolo platů lékařů, ale zjevně tomu příliš nepomohl. Slovenská média poukazovala na skutečnost, že lékaři a vláda se dohodly na řešení v momentu, kdy se Matovič jednání neúčastnil. Ministr financí, který rád a často komunikuje přes Facebook, kritizoval lékaře za to, že se snažili vydírat veřejnost a brali si ji jako rukojmí, uvedl zkušenost se svým otcem, kdy před jeho operací lékař požadoval úplatek. Ať máme názor na Matoviče jakýkoli korupce v podobě úplatků je bohužel další ze závažných slabostí slovenského zdravotnictví. V tomto ohledu se toho oproti situaci před rokem 1989 příliš nezměnila. I za časů reálného socialismu patřila k realitě. Zároveň úplatky pro zdravotnický personál spolehlivě signalizovaly, že jejich odměňování není dostatečné. Pro Slovensko, které si před lety právem zakládalo na svých úspěšných ekonomických reformách, které ho přiblížili k západu. To není zrovna dobrá vizitka. Nové a lepší časy jakoby dělali okolo zdravotnictví velký oblouk a vůbec se v něm nepromítly. Nedávná dohoda vlády se zdravotníky je proto prvním krokem k nápravě.