Názory a argumenty

Ivan Štern: Podíl uprchlíků na kriminalitě v Německu stoupá

Názory a argumenty

Ivan Štern: Podíl uprchlíků na kriminalitě v Německu stoupá
Migranti stojící před státním přijímacím úřadem v Dolním Sasku (říjen 2023)

Plus

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová představila poslední německou statistiku kriminality. V roce 2023 vzrostla o bezmála 6 procent. Významný podíl na ní mají obyvatelé neněmeckého původu. Jejich podíl oproti předchozímu roku stoupl o 14,5 procenta. Uprchlíci se tak na celkovém počtu spáchaných trestných činů souhrnně podílejí 42 procenty. Započítávají se i ilegální přechody hranice a ilegální pobyt v zemi, které představují více než třetinu všech jimi spáchaných činů.
Ivan Štern

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Spolková ministryně vnitra Nancy v Esserová představila poslední německou statistiku kriminality. V roce 2023 vzrostla o bezmála šest %. Významný podíl na ní mají obyvatelé neněmeckého původu. Podíl se proti předchozímu roku navýšil od 14 a půl %. Uprchlíci se tak na celkovém počtu spáchaných trestných činů jsou pro ně podílejí 42 %. Započítány tu jsou i pro ně specifické trestné činy ilegální přechody hranice a ilegální pobyt v zemi. Ty samy představují více než jednu třetinu všech jimi spáchaných činů. Špatná zpráva je to pro všechny ty, kteří se vůči uprchlíkům zastávají vlídnějšího a vstřícnějšího zacházení. Podle analytiků sílící podíl běženců na kriminalitě je třeba hledat nejen ve zhoršujících sociálních podmínkách způsobených krizemi v posledních letech, ale i ve skutečnosti, že řada z nich přichází ze zemí, kde násilí a krádeže představují běžný způsob, jak nejlépe řešit materiální nouzi. Kterak se přílišná vstřícnost ani v poměrech sociálně vlídných nemusí vždy vyplácet, dokládá Švédsko. Náctiletí synci ze středostavovských rodin s uprchlickými kořeny se z jakéhosi zvráceného romantismu připojují ke zločineckým gangům, jsou ochotni pro ně vykonávat libovolné násilí. O příčinách se můžeme dohadovat. Frustrace z evropského špatně skrývaného rasismu tu hraje jistě svoji roli. Ve vzduchu zůstává otázka, zda některé kultury uprchlíků jsou vůbec kompatibilní s evropskými hodnotami? Zda náboženská svoboda, klíčová evropská hodnota, jim neslouží více jako příslovečný červený hadr, zda tu neprosakuje dokonce i skrze několik přistěhovaleckých generací všudypřítomná zloba na evropskou odtažitost a zda není jakýsi Evropany zvali islám, jak po něm kdysi volala kancléřka Merkelová, podobně reformovaný, jako je už nějaké to století reformovaná evropská podoba křesťanství pouhou iluzí. 12 ze 79 krytých obecních bazénu v Dánsku upravilo otevírací dobu tak, aby je mohli navštěvovat muslimské ženy, aniž by zde během plavání potkali jediného muže. Ony obce ochotou vyjít v ústrety muslimským ženám připomněli dosavadní obecnou vstřícnost Dánů vůči přistěhovalcům na západ. Ostře odmítl kandidovat sociální demokrat a ministr dánské vlády odpovědný za integraci uprchlíků. S porozuměním jeho postoj okomentoval deník. Berlínské pokud muslimové s tím nemohou žít, píše list. Že by jejich dcery plavali spolu s chlapci, pak ať si postaví vlastní bazény. Jakékoli jiné vycházení vstříc je podle deníků útok na svobodu a rovnost. Komentář ale uzavřel se značnou skepsí. Ptal se, zda integrace uprchlíků může být vůbec někdy úspěšně završena. Zda tu ptám se já, nemáme ke škodě Evropy a na tahají za kratší konec co do činění s donkichotským zápasem s větrnými mlýny? To je to ještě horší zpráva a bude se zhoršovat, pokud Evropa nepochopí, že tu musí začít rázně tahat za ten delší konec.

Ostatní také poslouchají