Názory a argumenty

Gita Zbavitelová: Izrael anuloval zrušení čtyř židovských osad

Názory a argumenty

Gita Zbavitelová: Izrael anuloval zrušení čtyř židovských osad
Izraelský premiér Ariel Šaron

Plus

Izraelská vláda prosadila v parlamentu zákon, který ruší legislativu z roku 2005 o vyklizení čtyř židovských osad na Západním břehu. Zanikly v témže roce v rámci jednostranného izraelského stažení z Pásma Gazy, které provedl tehdejší premiér Ariel Šaron. Nový zákon kabinetu premiéra Netanjahua je vítězstvím pro ultranacionalistické koaliční partnery, prvním krokem k obnově zrušených osad a nebezpečným tahem s potenciálně neblahými důsledky.
Gita Zbavitelová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Izraelská vláda tento týden prosadila v parlamentu zákon, který anuluje legislativu z roku 2005 o vyklizení čtyř židovských osad na Západním břehu. Zanikl tehdy v rámci jednostranného izraelského stažení z pásma Gazy, které provedl premiér Ariel Šaron. Nový zákon je vítězstvím ultranacionalistů ve vládě, prvním krokem k obnově zrušených osad a obecně nebezpečným tahem. Zákon byl schválen dva dny poté, co Izrael na egyptském summitu s Palestinci slíbil, že se zdrží akcí, které mohou vyhrotit vypjatou bezpečnostní situaci. Ariel Šaron byl zpočátku zastáncem budování osad v Řecku a sama Irsku, které Izrael obsadil v šestidenní válce. Časem však názor změnil a v roce 2003 navrhl jednostranně vyklidit pásmo Gazy a osady Chomejní Ghanem Kadima s ANO a Západním břehu, které byly vklíněný mezi palestinské vesnice, panoval názor, že jejich zrušení uklidní násilnosti Palestinců. To se však nestalo a Šaron se nedočkal vděku ani za stažení z Gazy. Většina zemí dodnes pásmo považuje za okupované, přestože tam už 18 let nežije jediný Izraelec. Navíc jsou důsledky Šternova kroku tragické. Pásmo Gazy ovládli teroristé Hamasu. Jednostranná evakuace se však líbila Američanům. Prezident George Bush za ně písemně uznal velké bloky osad na Západním břehu jako součást Izraele a slíbil, že Washington nebude v rámci dvoustátního řešení trvat na jeho stažení k hranicím z roku 1967. Izraelská pravice byla proti. Evakuaci provázely násilné protesty, potyčky s vojáky, kteří měli osadníky odvézt, a srdceryvné scény plačících Izraelců, které vyvolaly celonárodní trauma. Nacionalisté považovali Šaronovi rozhodnutí za zradu a nikde se s ním nesmířili. K rozladění Izraelců přispěla i neschopnost vlády najít pro vystěhované osadníky nové bydlení a práci. Ještě po devíti letech bydlelo až 60 % z 9000 obyvatel 21 osad v pásmu Gazy a čtyř na západním břehu v provizorních příbytcích. Tyto potíže ukázali, jak nerealistické je v rámci dvoustátního řešení vyklizení většiny západního břehu, kde žije skoro půl milionu Izraelců. Nacionalisté nikdy nepřestali doufat, že se do vyklizených oblastí vrátí. Pravidelně se snažili do zrušených osad na Západním břehu proklouznout a obnovit je. Nejvyšší soud však zakázal Židům vstup do Chomutova, protože leží na palestinské půdě. Spojené státy nový zákon ostře kritizovali jako provokaci a porušení dohod a dokonce si předvolal izraelského velvyslance. Kritika přišla i z Jordánska, EU nebo OSN. Obnova osad zatím není možná bez souhlasu izraelské armády. Nový zákon však Izraelcům umožňuje do nich legálně vstoupit. Takové akce ovšem zvyšují pravděpodobnost palestinských útoků a armáda bude muset v oblasti rozmístit stovky vojáků. Nový zákon také povzbudí osadníky k zakládání dalších ilegálních osad a rozhodně nepřispěje k uklidnění bezpečnostní situace, jak Izrael slíbil minulou neděli v Egyptě.

Ostatní také poslouchají