Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Srazila se dvě Ruska, Putinovo a Navalných

Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Srazila se dvě Ruska, Putinovo a Navalných
Vladimir Putin

Plus

Málokdy se stane, že se v jednom týdnu ve veřejném prostoru sejdou projevy dvou nesmiřitelných nepřátel, a je tak možné jejich pozice porovnat. Ve středu promluvila v Evropském parlamentu Julie Navalná, vdova po Alexeji Navalném a pokračovatelka jeho práce.
Alexandr Mitrofanov

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Málokdy se stane, že se v jednom týdnu ve veřejném prostoru sejdou projevy dvou nesmiřitelných nepřátel, a je tak možné jejich pozice porovnat. Ve středu promluvila v evropském parlamentu Julie na valná, vdova po Alexeji Navalném a pokračovatelka jeho práce. A den poté hovořil před ruským parlamentem Vladimir Putin, prezident Ruské federace a nesmiřitelný nepřítel rodiny na valných, která ho veřejně označila za vraha svého muže a otce, uvedl některé pasáže z Putinova více než dvouhodinového projevu, které mají dopad i na nás. Prosím, vydržte tyto dlouhé citace. Nemohu přece mluvit za Putina. Musím uvést přesné znění. Tzv. západ s jeho koloniálními manýrami se zvykem podpalovat po celém světě. Národnostní konflikty se snaží nejen o prosté zdražení našeho vývoje. Místo Ruska potřebují závislé, hasnoucí, vymírající prostranství, kde je možné vyvádět cokoliv. V podstatě by chtěli provést s Ruskem totéž, co učinili v mnoha dalších regionech světa včetně Ukrajiny. Chtějí zasít v našem domě nesoulad. Chtějí nás oslabit zevnitř. A ještě toto neměli. Jsme to my, kteří zahájili válku na Donbasu. Ale jak už jsem jednou řekl, uděláme vše, abychom ji ukončili. Vykořenili nacismus, splnili všechny úkoly speciální vojenské operace, ubránili suverenitu a bezpečnost našich občanů. A pak toto západ vyprovokovala. Konflikty na Ukrajině, na Blízkém východě, v dalších regionech světa a dál a že začali mluvit o možnosti vyslání na Ukrajinu vojenských kontingentů. Na to ale my si pamatujeme osud těch, kteří kdysi posílají své kontingenty do naší země. Tady Putina přeruším, abych upozornil, že Ukrajina není územím Ruské federace podle žádného zákona. Ruský prezident však žije vlastními představami a zákony, proto pokračoval. Ale nyní budou následky pro možné interventy mnohem tragičtější. Musí koneckonců chápat, že máme také zbraně a oni to ví. Právě jsem to řekl, které dokážou zasáhnout cíle na jejich území. Zatím by to mohlo stačit pro pochopení, jak vypadá zevnitř Putinova mozkovna. Co ale řekla k tématu Julija Navalná? Pokud chcete skutečně zvítězit nad Putinem, musíte se stát inovátory a musíte přestat být nudní. Nemáte co do činění s politikem, ale s krvavým mafiánem. Putin jak chápu, organizované zločinecké skupiny. A politická inovace spočívá v tom, že se mají používat metody, které platí pro boj s organizovaným zločinem, nikoli v politické soutěži. Srážka dvou tváří Ruska na jedné straně Ruska Putinova na straně druhé Ruska na valných je víc než zřejmá. Nechme zatím stranou, jaký bude další vývoj této konfrontace uvnitř Ruské federace? Nás momentálně více zajímá, jak zastavit vzteklého psa, aby smrtelně zraní u nás a naše blízké. Ratha. Julije Navalné. Je tady víc než na místě.

Ostatní také poslouchají