Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Rusko neví, co s vrahy a sadisty, kteří se vrátili z války

Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Rusko neví, co s vrahy a sadisty, kteří se vrátili z války
Ruští vojáci na tanku v Doněcku

Plus

V ruské obci Topky na Kuzbasu našli ve studni mrtvolu 12leté holčičky se stopami mučení. Jako pravděpodobný pachatel byl zadržen 49letý místní obyvatel. Byl dříve šestkrát odsouzen, předčasně osvobozen s tím, že půjde zabíjet Ukrajince, byl zajat, pak se vrátil do Ruska.
Alexandr Mitrofanov

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V ruské obci TOPky na kus basu našli ve studni o mrtvolu dvanáctileté holčičky se stopami mučení. Jako pravděpodobný pachatel byl zadržen devět a čtyřicetiletý místní obyvatel byl dříve šestkrát odsouzen. Předčasně osvobozen s tím, že půjde zabíjet Ukrajince. Byl zajat, pak se vrátil do Ruska. Není to ojedinělý případ. Takových zpráv jsou ruská média plná. Kus Polska. Vražda je však první, o níž zazněl hlas z vyšších úředních míst, který označil návrat vrahů a sadistů z války za společenský problém. Předsedkyně výboru Státní dumy pro ochranu rodiny a otázky otcovství, mateřství a dětství. Nina ostatně nová řekla médiu Gaze taru, že podobných zločinů páchaných nedávnem i vojáky bude ještě více. Podle ní musí represivní orgány ochránit společnost před těmito lidmi. V nejbližší době hodlá navrhnout zákon, podle něhož mají být takoví jedinci nepřetržitě sledováni policií. Vedoucí vysoké školy organizace a řízení ve zdravotnictví k. Uzel u Loun b. Kovová uvedla, že psychologickou pomoc akutně potřebuje na 120000 účastníků války na Ukrajině, ale příslušné kapacity státu jsou naprosto nedostatečné. Mezitím, jak spočítal ruské nezávislému je to věc hrstka. Během 1. 2 let války těžce zranili či zabili nedávní účastníci války uvnitř Ruska více než 200 lidí. Jednak ovšem nemá stát dost sil ani vůle na léčbu, jednak se ji sami vojáci vyhýbají. Nedávný účastník války Nikolaj pro Rádio Svoboda vypověděl, že mu nejdříve dávali prášky a pak řekli, že s léčbou je konec a sám si může prodloužit vodkou. Stejný postup popsal nedám nebo jak Maxim. Lišilo se to jen v tom, že nepil sám, ale s kamarády. Maximovou manželka Irina dodala chlastal už dřív. Teď je možné říct, že v lihu déle než střízlivý. Pracovnice multifunkčního centra pro poskytnutí státních a obecních služeb v Novokuzněcku Olga řekla svobodě, že nedávní účastníci války se chovají tak, jako kdyby věděli, že mají bianko šek na jakékoliv řádění. Violistka zanalyzovala soudní verdikty ve 134 případech násilí páchaného těmito jedinci a zjistila, že ve dvou třetinách rozsudku se přihlédlo k účasti ve válce s Ukrajinou jako k polehčující okolnosti. Společenství advokátům triumf punkt spočítalo, že kriminalita v Rusku od začátku války stoupá. Rok 2022 se uzavřel s nejhorším výsledkem v kolonce vraždy a pokusu o vraždu za uplynulých 20 let. Celkově byl zde zaznamenán růst o čtyři %. V pohraničí s Ukrajinou, tedy v Belgorodské a Kurské oblasti, byl růst téměř dvojnásobný a v Bury Jacku, odkud Kreml odvedl hodně mužů, o 32 %. V roce 2023 zaznamenalo ruské ministerstvo vnitra nárůst zvlášť závažných zločinů o 9,8 desetin %. Kdyby schválila Státní duma zákon, který nařídí stálé sledování potenciálních vrahů. Něco se možná změní. Nebude však jasné, kde se vezme tolik policistů, kteří by byli nasazeni pouze na tyto jedince.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu