Návštěva

Na svou kovadlinu nikoho nepustím i kdyby dělal kováře třeba 60 let. Zbytečně se do ní neťuká

Návštěva

Na svou kovadlinu nikoho nepustím i kdyby dělal kováře třeba 60 let. Zbytečně se do ní neťuká
Umělecký kovář Zdeněk Krejza ve své dílně ve Svinarech

Hradec Králové

V třebechovickém muzeu betlémů je aktuálně k vidění poutavá výstava uměleckého kováře, šperkaře a restaurátora historických zbraní Zdeňka Krejzy. Redaktorka Eva Boudová si za autorem zajela přímo do jeho kovárny. Prý totiž není nic lepšího, než se hřát v blízkosti kovářské výhně a pozorovat, jak se z nepoddajného kusu kovu, stává umělecké dílo.
Eva Boudová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návštěva.

  • Není. Krejza pochází z kovářské rodiny. Královéhradecký rodák se učil lásce k ohni a kovadlině od svého pradědečka, dědečka i otce. Už si ve svých 13 letech si zvládl ukovat svou první ocelovou čepel. Tradiční postupy, vzácné materiály a zdobení, včetně ručně šitých kožených pouzder je to, co umí tento kovářský mistr dnes už precizně. Bez lásky k řemeslu, trpělivosti, pokory k praxe a nadání se špičkový Kovář určitě neobejde. U výhně, která má ve svém středu 1350 stupňů, vydrží opravdu jen ti nejodolnější, říká houževnatý šedesátník. Do jeho kovářské dílny vás po písničce pozve Eva Boudová. Příjemný poslech.

  • Pokud máte rádi vojenskou historii, pokud máte rádi vojenství samotné a pokud máte rádi zbraně třeba i ty historické, pak by vás mohlo zajímat, jak se o takové zbraně vlastně starat a vůbec, jak je dát znovu do kupy ty staré. Anebo jak vyrobit repliky. Tak myslíte, že to někdo v dnešní době ještě zvládne? Zvládne? Zdeněk Krejza ze Svinar. Určitě. Dobrý den. Dobrý.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu