Návraty do minulosti

Velehrad jako místo víry. Na tradiční pouti v roce 1985 pobouřil věřící tehdejší ministr kultury

Návraty do minulosti

Velehrad jako místo víry. Na tradiční pouti v roce 1985 pobouřil věřící tehdejší ministr kultury
Velehrad

Rádio vašeho kraje

I když je Česko proslulé jako výrazně ateistická země, existuje u nás pár míst spojených s křesťanskou vírou, která zná prakticky každý. Jedním z nich je Velehrad. A to proto, že tam roku 885 zemřel slovanský věrozvěst Metoděj. 
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Velehrad i když je Česko proslulé jako výrazně ateistická země, existuje u nás pár míst spojených s křesťanskou vírou, která zná prakticky každý. Jedním z nich je Velehrad. A to proto, že tam roku 885 zemřel slovanských věrozvěstů Metoději. V den svátku Cyrila a Metoděje, tedy pátého července, se na Velehradě koná tradiční pouť, jedna z největších církevních akcí ve střední Evropě. Za husitských dob i za třicetileté války byl zdejší klášter vypálen. O další drama, tentokrát méně pustošivé, se postaral komunistický ministr kultury Milan Klusák v roce 1985. Tehdy se na Velehrad sjelo mnohem víc lidí, než bylo zvykem. Důvodem bylo kulaté výročí úmrtí svatého Metoděje a okolnost, že se papež rozhodl udělit velehradské bazilice zlatou růží. Ministr ve svém projevu označil Cyrila a Metoděje za první komunisty. Důsledně vynechával přídomek svatý a pokusil se dát celé pouti ten správný politický rozměr. Přítomné shromáždění věřících ministra z tribuny vypískalo a celá akce přerostla v jednu z největších demonstrací odporu proti komunistickému režimu za celé období normalizace.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají