Návraty do minulosti

V raném dětství se Josef Lada zranil a oslepl na pravé oko. Projevilo se to na jeho plochém kresebném stylu

Návraty do minulosti

V raném dětství se Josef Lada zranil a oslepl na pravé oko. Projevilo se to na jeho plochém kresebném stylu
Josef Lada, Josef Švejk

Rádio vašeho kraje

Kdo by neznal filmovou pohádku Hrátky s čertem, která vypadá jako oživlá pohádková knížka Josefa Lady. Tento český malíř, ilustrátor, karikaturista, scénograf a spisovatel se narodil v prosinci 1887 v Hrusicích u Prahy.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Josef Lada. Kdo by neznal filmovou pohádku hrátky s čertem, která vypadá jako oživlá pohádková knížka Josefa Lady. Tento český malíř, ilustrátor, karikaturista, scénograf a spisovatel se narodil v prosinci 1887 v Hrusicích u Prahy. V raném dětství se zranil a oslepl na pravé oko, což se projevilo na jeho charakteristickém plochém kresebném stylu. Studia na uměleckoprůmyslové škole v Praze sice nedokončil, přesto se malováním začal živit. Ilustroval například román Jaroslava Haška osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Dalšími jeho významnými díly jsou například bubáci a hastrmani nebo vyprávění o kocouru Mikešovi či chytré kmotře lišce, ze kterých vznikly i animované filmy. Známé jsou i jeho obrazy na motivy ročních období a dětských radovánek, ve kterých se vracel do rodných Hrusic. Lada se věnoval také divadelní scénografii a byl i průkopníkem českého komiksu. Jeho šprýmovné a nezbedné komiksy byly souhrnem jaderných, sarkastických a černých vtipů, které zveřejňoval v časopise humoristické listy. Josef Lada zemřel v prosinci 1957 v Praze. V 70 letech jsou po něm pojmenovány nejen ulice, ale i asteroid.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu