Návraty do minulosti

Ulovil kance Bivoj, nebo Jetřich z Buzic? Legendární pověst má několik verzí

Návraty do minulosti

Ulovil kance Bivoj, nebo Jetřich z Buzic? Legendární pověst má několik verzí
Václav Mánes, Bivoj přináší Libuši divokého kance

Rádio vašeho kraje

Jednou ze známých a oblíbených českých pověstí je ta o Bivojovi. Vypráví o legendárním hrdinovi, který prý kdysi chytil divokého kance za uši, přehodil si ho na záda a donesl ho na Vyšehrad, tehdejší sídlo českých vládců.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Byla jednou ze známých a oblíbených českých pověstí. Věta o Bivojovi vypráví o legendárním hrdinovi, který prý kdysi chytil divokého kance za uši, přehodil si ho na záda a donesl ho na Vyšehrad, tehdejší sídlo českých vládců. Za tento odvážný čin měl dostat za ženu jednu z Krokových dcer Gazy. Jejich prvorozený syn Ladislav měl pak přijmout kančí hlavu do rodového erbu. Pověst je to hezká, ale její dnešní podoba je vlastně kombinací několika starších verzí, takže skutečný základ se už dnes vystopovat nedá. Nejstarším základem je pověst o uloveném kanci, kterou zmiňuje Dalimilova kronika ze 14. století.

  • V ní ovšem divočáka ulovil Jetřichov z Buzic. Vlivu je zmiňuje až o 200 let později Václav Hájek z Libočan ve své kronice české. On také pověst zasadil do období vlády kněžny Libuše. Co se však neměnilo, byla lokalita Bivojova úlovků.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají