Návraty do minulosti

První elektricky osvětlené divadlo v Evropě bylo v Brně. Původní žárovku si tam můžete prohlédnout dodnes

Návraty do minulosti

První elektricky osvětlené divadlo v Evropě bylo v Brně. Původní žárovku si tam můžete prohlédnout dodnes
Mahenovo divadlo v Brně

Rádio vašeho kraje

Ničivá pohroma bývá někdy prvním krůčkem k pokroku. Své o tom vědí brněnští divadelníci. Roku 1870 totiž plameny zpustošily tamní divadlo Reduta na Zelném rynku.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • První elektricky osvětlené divadlo v Evropě. Ničivá pohroma bývá někdy prvním krůčkem k pokroku. Své o tom vědí i brněnští divadelníci. Roku 1870 totiž plameny zpustošily tamní divadla reduta na zelném rynku. Takových požárů bylo tehdy po Evropě mnoho a bylo nezbytné zabývat se otázkou, jak zvýšit bezpečnost divadelních budov. Nový stánek kultury, německé Městské divadlo, navrhli architekti Helmer a Fellner, kteří mimochodem vyprojektovali celkem 48 divadelních budov. Původně počítali s plynovým osvětlením, ale nakonec dostala zelenou přelomová technologická novinka osvětlení elektrické. Do Brna dokonce přijel asistent vynálezce Thomase a lvi Edison a jehož firma se na realizaci přímo podílela. Pro divadlo vyvinula optimální vlákno pro žárovku. Divadlo bylo slavnostně otevřeno roku 1882 a stalo se v Evropě prvním, které mělo elektrické osvětlení. Budova, která dnes nese jméno Jiřího Mahna, byla po dokončení obdivována jako nejmodernější stánek Thálie v celé rakousko-uherské monarchii a původní žárovku si tam můžete prohlédnout dodnes.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají