Návraty do minulosti

Malířský rukopis Mikoláše Alše najdeme na mnoha budovách, jejichž fasády ozdobil originálními malbami

Návraty do minulosti

Malířský rukopis Mikoláše Alše najdeme na mnoha budovách, jejichž fasády ozdobil originálními malbami
Mikoláš Aleš

Rádio vašeho kraje

Mikoláš Aleš byl český malíř, kreslíř, dekoratér a ilustrátor. Byl jednou z nejvýznamnějších osobností takzvané „Generace Národního divadla“ a dodnes je považován za klasika českého výtvarného umění 19. století.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Mikoláš Aleš. Mikoláš Aleš byl český malíř, kreslíř, dekoratér a ilustrátor. Byl jednou z nejvýznamnějších osobností tzv. generace Národního divadla a dodnes je považován za klasika českého výtvarného umění 19. století. Narodil se 18. listopadu 1852 v Miroticích. Učil se malovat na pražské Akademii výtvarných umění a nechal se inspirovat dílem Josefa Mánes a který byl v té době považován za jednoho z nejvýznamnějších českých malířů. S vlastním návrhem na oponu Národního divadla sice neuspěl, ale podílel se alespoň na té, kterou navrhl Vojtěch Hynais. Zpracoval pro ní znaky krajů. Spolu s Františkem Ženíškem pak vytvořil i další výzdobou Zlaté kapličky. Velmi působivé jsou například lunety v hlavním foyer. Po čase se však Mikoláš Aleš neshodl s vedením divadla a začal pracovat pro různé časopisy. V roce 1889 vytvořil cyklus ilustrací národních písní osiřelo dítě a následovaly další cykly. Jeho malířský rukopis najdeme také na mnoha budovách, jejichž fasády ozdobil originálními malbami. Posledním dílem Mikoláše Aleše byl akvarel svatý Václav, který namaloval na jaře roku 1913, několik měsíců před svou smrtí.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají