Návraty do minulosti

Je na tisícikoruně, přispěl k národnímu uvědomění a mohl mít i šlechtický titul. Čím si František Palacký vysloužil přezdívku Otec národa?

Návraty do minulosti

Je na tisícikoruně, přispěl k národnímu uvědomění a mohl mít i šlechtický titul. Čím si František Palacký vysloužil přezdívku Otec národa?
František Palacký na miniatuře neznámého autora. Litografii provedl slavný vídeňský kreslíř Josef Kriehuber podle kresebné předlohy Josefa Vojtěcha Hellicha

Rádio vašeho kraje

„Kdyby nebylo Rakouska, museli bychom ho vytvořit.“ Takto zní zjednodušená verze snad nejznámějšího citátu Františka Palackého – českého historika, politika a spisovatele.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • František Palacký. Kdyby nebylo Rakouska, museli bychom ho vytvořit. Takto zní zjednodušená verze snad nejznámějšího citátu Františka Palackého, českého historika, politika a spisovatele. Narodil se v červnu 1798 v Hodslavicích na Moravě do rodiny evangelického učitele. Jeho dílo dějiny národu českého v Čechách a v Moravě bylo prvním komplexním zpracováním naší historie a mělo zásadní význam pro rozvoj českého národního uvědomění, čímž si vysloužil přezdívku Otec národa. Palacký byl také významným politikem, zasedal v českém sněmu a předsedal slovanskému sjezdu v Praze. Od císaře Františka Josefa prvního obdržel řád Železné koruny druhé třídy, na jehož základě si mohl nárokovat šlechtický titul. Tohoto práva ovšem nikdy nevyužil. Roku 1868 měl tu čest slavnostně poklepat na základní kámen Národního divadla a samostatný český stát uctil význam Františka Palackého tím, že je od roku 1993 na naší tisícikorunové bank.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu