Návraty do minulosti

Česká bižuterie je žádaná po celém světě. Drobné korálky u nás vyráběli už Keltové

Návraty do minulosti

Česká bižuterie je žádaná po celém světě. Drobné korálky u nás vyráběli už Keltové
Na Jablonecké Perli představili svou práci místní výrobci bižuterie

Rádio vašeho kraje

Drobné korálky, skleněné perličky a knoflíky vyráběli v českých zemích už Keltové, ale v 15. a 16. století začali do Jizerských hor přicházet skláři z německých zemí a zakládali tu své malé sklárny.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Česká bižuterie. Drobné korálky, skleněné perličky a knoflíky vyráběly v českých zemích už Keltové, ale v 15. a 16. století začali do Jizerských hor přicházet skláři z německých zemí a zakládali tu své malé sklárny. Řemeslo se postupně rozšířilo i do Krkonoš. Foukání a barvení skleněných perel. Barbarství vykonávali muži, ženy i děti. Při perla řešení, podobně jako při draní peří se povídalo a zpívala. Perlami pracovali doma od brzkého rána do pozdního večera, natěsnáni v malých podkrkonošských chaloupkách. Na talíři suché brambory, v hrnku hořké kafe. Maso jenom o posvícení. Na zdraví jim to nepřidalo. Foukané perly vykupovali od domácích chmelařů obchodníci. Ti posílali do Vídně a odtud se rozvážely po Evropě i do zámoří. Z Jablonce se právě díky bižuterii stalo obchodní centrum podobné Hamburku nebo Brémám. Z foukaných perlí se vyráběly náhrdelníky, brože, jehlice do klobouků, náušnice, ozdoby lidových krojů a také ozdoby vánočních stromků. Od poloviny 19. století je jablonecká bižuterie známá po celém světě a dodnes je velmi ceněná.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají