Návraty do minulosti

Čachtická paní proslula krutým mučením mladých dívek. Hraběnka byla zřejmě duševně chorá

Návraty do minulosti

Čachtická paní proslula krutým mučením mladých dívek. Hraběnka byla zřejmě duševně chorá
Krutá vražedkyně Kateřina z Komárova (ilustrační foto)

Rádio vašeho kraje

Alžběta Báthoryová, přezdívaná Čachtická paní, pocházela z jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších uherských šlechtických rodů. Verzí jejího příběhu existuje několik.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Čachtická paní Alžběta bateriová, přezdívaná čachtická paní, pocházela z jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších uherských šlechtických rodů. Verzí jejího příběhu existuje několik. Podle té nejznámější byla na svou dobu vzdělaná žena. Hovořila plynně několika jazyky. V 15 letech se provdala za vlivného a bohatého hraběte Ferenc. Senát. Až když ho panovníkova rádce a hlavního kapitána uherských vojsk ve válkách s Turky. Kolem roku 1610 vtrhl na čas dětský hrad s vojskem vysoký státní úředník Juraj Turza, aby prověřil pravdivost zvěstí o hraběnčině krutém chování. Našel tam zmučené i umučené dívky a všudypřítomnou hrůzu. Hraběnka byla zatčena a uvězněna při soudu s jejími pomocníky. Vyšlo najevo, že bateriová své oběti pálila, řezala, píchala jehlicemi nebo poléval studenou vodou. Na mrazu mučením dokonce oslavovala Vánoce nebo svatbu své dcery. Podle pověsti se tato zřejmě duševně chorá žena koupala v krvi dívek, aby omladila své tělo. Turzo dělal všechno pro to, aby Alžbětu zachránil před katem a její rodinu před potupou a hanbou rozhodl, že hraběnka bude doživotně uvězněna na čechtickém hradě, kde 24. srpna 1614 zemřel. A návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají