Náš host

V noci se v muzeu bát nemusíte

Náš host

V noci se v muzeu bát nemusíte
Gabriela Darebná a Jiří Orna

Plzeň

20. ročník festivalu Muzejních nocí už probíhá. Mezi 672 institucemi, které se letos zapojí, je i řada západočeských.
Stanislav Jurík

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • S našimi dnešními dopoledními hosty si budeme povídat o muzejní noci, která se blíží a letos je to dokonce kulatý ročník. Kulaté výročí od prvního zahájení Muzejní noci tady u nás v ČR vítám jednak Gavrilov, darebnou programovou manažerku Západočeské galerie a koordinátorku tohoto festivalu pro město Plzeň. Dobrý den. Dobrý den. Spolu s ní přišel do studia ředitel Západočeského muzea v Plzni Jiří Orna. I vás vítám, dobrý den. Dobrý den. Výhodné zároveň v exekutivě asociace muzeí a galerií, která festival zastřešuje a vyhlašuje letos. A to už asi říct můžeme, pane řediteli, je to 20. ročník.

  • Ano, je to 20. ročník festivalu muzejních nocí. Musím říct. Za těch 20 let se z toho stal poměrně významný kulturní fenomén. Asi bychom si měli říct, proč vůbec ty muzejní noci probíhají zrovna v tomto termínu.

  • To je jedna věc. A jak to vlastně vzniklo? Celý ten festival Muzejní noci vlastně navazují na Mezinárodní den muzeí, který slavíme 18. května. Ten datum 18. května je také zajímavý a je takovým dokladem toho, jak je české muzejnictví významné v tom celosvětovém hnutí muzejním, protože 18. května 1891 byl otevřen a historická budova Národního muzea a v roce 1977 prof. jelínek, který byl tenkrát předsedou mezinárodní rady muzeí, tak vlastně nechal vzniknout, ale ty Mezinárodní den muzeí a vybral právě toto symbolické datum.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají