Náš host

Skupova Plzeň zve malé i velké do světa loutek a fantazie

Náš host

Skupova Plzeň zve malé i velké do světa loutek a fantazie
Kašpárek a Zbojník

Plzeň

Od 12. do 16. června 2024 se uskuteční 35. ročník Skupovy Plzně, jednoho z největších loutkářských festivalů v ČR. Bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla se koná jednou za dva roky, a letos kromě 19 soutěžních inscenací nabízí i bohatý doprovodný program. Diváci se mohou těšit na více než čtyři desítky představení.
Iva Kokešová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte náš páteční dopolední program. 12. června začíná 35. ročník mezinárodního festivalu profesionálního loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň. Pozvat nás přišel ředitel pořádajícího divadla alfa i ředitel festivalu pan Jakub Hora. Vítám vás. Dobrý den. Dobrý den. My jsme tady před začátkem rozhovoru trochu počítali a zjistili jsme, že ředitelem divadla alfa jste od roku 2015 a že jste tady zažil šest skupovat. Ano, z toho jedna ale byla trochu taková dramatická, viďte? Vzpomenete na tu covidovou. Rok 2020. Festival byl dvakrát připravený, dvakrát odložený a vlastně ten podruhé odložení už se proměnilo ve zrušení, kdy jsme udělali tiskovku druhý den měl by festival a zrušilo se ten den. Takže tento festival byl vlastně dvakrát připravený.

  • A dvakrát. No a ještě jedna zajímavá skupinka, to byla ta v roce 2015, která byla trochu vložená, protože byla Plzeň evropským hlavním městem kultury. No, takto to všichni pamatujeme, protože to byl asi nej, více navštívila skupinka za celou historii festivalu. A nikdy víc nebude, protože vlastně společně jsme tenkrát přivezli ty obří loutky vlastně do centra Plzně, soubor Karo zde v okolí a tam během víkendu přišlo těch 100000 lidí prostě na náměstí a to už se nám nikdy nepovede zopakovat, ale bylo to teda prostě nádherný zážitek a bylo to vlastně jeden z prvních ročníků, kde prostě jsme měli opravdu jako velkou mezinárodní účast těch uvozovkách hvězd loutkového divadla. Oni jsou spíš takové hvězdičky oborové nebo hvězdy, ale nikdy jsme si je vlastně netroufli pozvat. A teď my měli dost financí na to, abychom mohli pozvat všechny, který v tom oboru něco znamenali v tu dobu. Takže pro nástup a krásná vzpomínka.

  • Skupova Plzeň má letos 30. ročník, má zase velkou zahraniční účast. My se k tomu dostaneme. Přesto, já bych vás chtěla, pane řediteli, ještě poprosit trochu o tu historii, proč se vlastně tento festival začal konat?

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu