Náš host

Poradna zdravé výživy: obezita v seniorském věku

Náš host

Poradna zdravé výživy: obezita v seniorském věku
Obezita

Plzeň

Jaké nebezpečí představuje nadváha v pokročilejším věku a jak se jí zbavit?
Stanislav Jurík

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 10 hodin a 11 minut. Naším dnešním dopoledním hostem je Jaroslava Kally Zverková. Dietní se stala. Dobrý den. Dobrý.

  • Den. V upoutávce na dnešní vysílání je uvedena nějaká podivná souvislost mezi jablky a nadváhou v seniorském věku. A to bychom měli na začátek vysvětlit, jakou to má souvislost na jablíčka mají mnoho, mnoho významů a mnoho přínosů v rámci našeho stravování pro mladé i pro staré. Pochopitelně. A jablíčko jako plod poznání, to je přece nádherné jablíčko jako symbol lásky. To tak je moc pěkné. No ale tak v tom seniorském věku, když chceme vztáhnout k souvislosti, tak to spíš znamená obezita typu jablko.

  • A což už není tak nádherné, protože to ten typ obezity, které nás ohrožuje, když se ocitneme okolo 40 let, tak tam se nám fyziologicky mění tuk, teda svaly trošku na tuk, zejména když tak jako už zpohodlníme a už tam není ten fyzický výkon. No a protože tuk je lehčí než svaly, tak paradoxně sice tedy jako můžeme vážit míň, než bychom vážily s těma svaly, ale většinou se tak jako spravíme tak o 10 15 % hmotnosti. A to pořád nevadí, protože já jsem kdysi četla studii, která od roku 52 běžela tak, že jsem hlásal a že teda s vyšším středním věku je nejzdravější lehká nadváha. Lidi se dožívají nejvyššího věku s touto hmotností, že nemusíme se trefit do 20 BMI BMI a a teď už je to potvrzeno mnohými dalšími studiemi. Takže to mám velikou radost, že už jako nikdo nemusí tak třeskutě hubnu.

Ostatní také poslouchají