Náš host

Nadační fond Seňorina pomáhá pacientům s Alzheimerovou chorobou i jejich rodinám

Náš host

Nadační fond Seňorina pomáhá pacientům s Alzheimerovou chorobou i jejich rodinám
Nataša Slavíková, scenáristka filmu Tancuj Matyldo a ředitelka Nadačního fondu Seňorina Jaroslava Švarcbachová

Plzeň

Alzheimerovou chorobou je u nás aktuálně postiženo asi 150 tisíc lidí, jejich počet ale rapidně roste. Nemoc zatím není možné vyléčit, postižení se postupně stávají plně závislí na péči svých blízkých. Nemocným i jejich rodinám se snaží pomáhat Nadační fond Seňorina.
Michaela Vondráčková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 10 hodin a 11 minut. S vámi je stále dopolední vysílání ČRo. Už jste to možná i od nás slyšeli. 30. listopadu loňského roku vstoupil do kin film tancuji Matyldo v hlavních rolích s Karlem Rodenem a Reginou Rázlovou. Naším dnešním hostem je scenáristka tohoto filmu Nataša Slavíková. Dobrý den. Dobrý den. A spolu s ní také Jarka Švarcbachová, zakladatelka nadačního fondu seniory. Na dobrý den. Dobrý den. Naše dnešní téma Alzheimerovou nemocí je vlastně smutné, ale my se na ní dnes pokusíme podívat snad tak trošku s nadhledem, s laskavou podporou a pomocí, což je vlastně hlavní poslání nadačního fondu seniory. Najeto. Tak je to tak. My jsme vlastně ho založili i spolu s tou odlehčovací službou. Centrum se dělí na proto, abychom pomohli lidem s Alzheimerovou nemocí a jejich rodinám, protože těch se to taky týká, prožít ještě radostný čas, protože ta nemoc je nevyléčitelná, ale s tím časem se dá ještě leccos udělat.

  • A to je asi to důležité, že i těm pečujícím. Přesně tak. Nejen pacientům. I pečující. V obecné rovině. Na ně se možná trochu zapomíná, viďte?

  • No, řekla bych, že své. Hodně se na ně zapomíná. No a z těch rovin, jako je víc, je to třeba v zaměstnávání lidí. A jsou podpory maminek, který jsou třeba samoživitelky, ale to, že někdo pečuje o svoji maminku nebo o partnera, tak třeba v práci tají, aby toto místo nepřišel, tak tam jsou, bych řekla, ještě velké rezervy.

Ostatní také poslouchají