Náš host

Jak zlepšit svůj spánek? Neusínat u televize a mít režim, doporučuje odbornice na spánek

Náš host

Jak zlepšit svůj spánek? Neusínat u televize a mít režim, doporučuje odbornice na spánek
Spánek (ilustrační foto)

Plzeň

Hostem vysílání Českého rozhlasu Karlovy Vary byla Katarína Evansová, chronobioložka z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Hlavním tématem rozhovoru byl spánek.
Andrea Vajnar, Pavlína Kyselová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Víme z karlovarského studia. Hostem dopoledního vysílání je dnes Katarína Evansová Hronov, bioložka z třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Národního ústavu duševního zdraví. Ten vznikl roku 2015 jako instituce zaměřená na výzkum v oblasti věd o mozku a chování. Tématem rozhovoru bude ale především spánek. Kataríno, já vás vítám. Dobrý den. Dobrý den. Jasná první otázka. Jak jste se dnes vyspala?

  • Město bylo obzvlášť zla. Je kvůli nedostatku spánku, protože mám toho momentálně na práci hodně. A nit držela slon Sojuz standardu dobu právě kvůli nutnosti vstávat dřív jako bych já preferovala. Takže nedostatečně. Ještě bych ráda vysvětlila, a to je machr, ono biologie. Čím se zabývá tento obor a co je jeho podstatou? A chromu biolog já se vlastně zabývá studiem biologických rytmů. A jak vlastně organismus reaguje na změny? Například kit máme změnu času a koz a s tím vyrovnáváme a s tím například souvisí a jsme na světě. Události Kica právě mění i ten část zimy. Máme podstatně mění toho světla a toto všecko vplývá na ty naše biologické rytmy a ty následně ovlivňují další rytmy a věci, které se nám dějí v těle. Například právě ten spánek. Mění se spánek a jeho kvalit a také délka v průběhu života. A co to?

  • Ovlivňuje určitě znamení. Kritizovat je mi úplně jako od začátku. Tak miminka jsou i 20 hodin denně. Dokážu, byť fakt o pár minut hory ty úplně nejmenší miminka a postupem času vlastně ten spánek je a nikoli fyzicky, ale ono fyzicky to znamená, že i menší děti spí a v podstatě celou noc potom se úplně vynechává odpolední spánek a vlastně dospělý jedinec by měl ideálně spadá i baf nocí těch osm hodin. Samozřejmě každé období má svoje specifika a s tím souvisí i to, že právě malé děti potřebují vjet spánku. Často se střetávám s tím, že je puberťáci potřebuji víc spánku. Ani Jelen víc, ale právě častější. Oni mají a chromu tip večerní, což je preferencí spíš byť hory déle a vstávat později je. Takže kecy to spojím s tím, že potřebují víc peněz, tak to jsem prostě té hlíny té Nigérii, který vstávají dopoledne, ale o až odpoledne. No a následně potom ty z médií. Jsem jako z té z pánovi stabilnějších roty. Je stabilnější, ale zase s postupným vybudováním veku té. Spánek je trochu méně kvalitní a zase je tam prý údajů. Odpoledne spánku dnes pánovi přerušovaný seniory se často budí příliš brzo. A zase ta dnes pánové mají jinou strukturu.