Náš host

Hudebnice Monika Srncová představuje českému publiku kulturu Kanárských ostrovů

Náš host

Hudebnice Monika Srncová představuje českému publiku kulturu Kanárských ostrovů
Monika Srncová

Plzeň

Už dlouhá léta žije na Kanárských ostrovech, její srdce ale stále patří i rodné České republice. Hudebnice Monika Srncová se navíc obě kultury snaží propojovat. Aktuálně probíhá její letošní turné přednášek „Canarias origin 2024“.
Michaela Vondráčková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 10 hodin a 11 minut v našem dopoledním vysílání. Teď je čas na setkání s hostem. A dnes to vypadá, že budeme alespoň pomyslně cestovat, tedy konkrétně mezi ČR a kanárskými ostrovy. A to s Monikou Srncovou, kterou už vítám ve studiu. Dobré ráno. Dodávám, že Monika Srncová je hudebnice, ale hlavně velká propagátorka české i kanárské kultury. Rodačka z ČR, která ale dlouhodobě žije na Kanárských ostrovech, ovšem pravidelně se do ČR vrací, jako třeba právě teď. Tak vítejte zpátky v ČR. Je to tak, že při každé takové návštěvě ČR máte rovnou i připravenou celou sérii přednášek. Je tomu tak i letos?

  • Ano, přesně tak. Letos máme, nevím, kolik, je něco přes 20 přednášek. Vlastně jezdím po různých městech republiky, hlavně v knihovnách, muzeích anebo třeba nějakých jiných výchovných institucích. A tam dělám besedy ohledně tradiční kultury a tichomořských ostrovů a přiblížit i ostrovy vlastně z pohledu domorodce nikoho tam pracuje, žije dlouhodobě. V to, že já už to vlastně žiji 20 let a vystudovala jsem tam jak konzervatoř, tak Akademii múzických umění a Tina pořád skvělá a já myslím, že je hezký. Já nikdy nebyl a že právě se to lepší a lepší tím jakýmsi jakoby vrací, protože já jsem osm a z toho vlastně let zhruba nemluvila česky, že já jsem se hodně Mixová syny místními a vlastně díky tady těm bez my si dám nebo i i tady těm turné vždycky jako jednou dvakrát do roka, tak praktikují čeština, že?

  • Chvála bohu. A co je náplní těch přednášek v ČR? Tak já mám několik témat. Mám třeba jedno téma je Kanárské ostrovy a jejich odvrácená tvář. Takže nejenom geograficky a historicky jakoby podkladem by k vám ale třeba i to, jak turismus jakoby ovlivňuje třeba a to žití těch těch místních apod.. A potom mám další třást, která je o kanárským karnevalu. Vy všichni asi znáte takový té typu Rio de Janeiro, který se hodně jako pro ano, je i v těch hodně barev kancelářích, ale málokdo ví té, které jsou historické a ty, které se jakoby tradičnější trefili ještě předtím. Přitom moderní karneval je teprve od 60. let, takže to spíš jakoby etnografický apod. se měřený. A potom mám ještě jednu specializovanou, která je vyloženě muzikologická, kterou jsem už dělala třeba na tady na katedře muzikologie v univerzitě Brna a Olomouci. A ta je vyloženě hudební nástroje a hudba vlastně tradiční hudba těch Kanárských ostrovů, kde vlastně já s sebou beru některé tehdy by nástroje a návštěvníci si můžou zkusit i hudební nástroje. Tak jsme do určité věci a třeba jakoby z řemesel a z tradic a třeba i látky se, když se dělají ty kroje apod.. A takže vlastně lidé si tak jako můžou jakoby zkusí nebo sáhnout, že takové interaktivnější. Já se zeptám, kde přesně na těch kanárských ostrovech vlastně, že jo, jestli nám ten váš ostrov ostrůvek můžete.

Ostatní také poslouchají