Na Východ!

Requiem za Donbas aneb Jak industriální region s pestrou směsicí svérázného obyvatelstva mizí před očima

Na Východ!

Requiem za Donbas aneb Jak industriální region s pestrou směsicí svérázného obyvatelstva mizí před očima
Mariupol

Plus

Donbas měl mezi ukrajinskými oblastmi vždycky zvláštní postavení. Od ruské invaze v roce 2022 se sem opět vrátily boje, které ničí celé vesnice a města. Industriální, historicky silně sovětský a později proruský region s pestrou směsicí svérázného obyvatelstva tak doslova mizí před očima a jeho další osud je velmi nejasný. I kdyby ho Kyjev získal po válce zpátky, co v něm najde? A dokáže ještě získat srdce tamních lidí?
Josef Pazderka, Ondřej Soukup

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ondřej Soukup. Josef Pazderka. Míříme na východ.

  • Fronta na východě a jihu Ukrajiny se i přes ohlášenou protiofenzivu Kyjeva prakticky nehýbe. Na některých místech jako třeba u a v děvky Bach, mu tu v Donbasu naopak Moskva útočí zpět. Boje ničí celé vesnice, města, cokoliv jim přijde do cesty. Část obyvatel východu Ukrajiny už proto vyhlásila jakési pomyslné rekviem za Donbas, historicky silně sovětský, později pro ruský region, který byl vládě v Kyjevě vždycky trochu trnem v oku, doslova mizí před očima a jeho osud je velmi nejasný.

  • Vítejte u dalšího dílu podcastu na východ, který vzniká na ČRo Plus. Náš dnešní díl se jmenuje rekviem za Donbas.

Ostatní také poslouchají