Přejít k hlavnímu obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé

Petr Dorůžka

Petr Dorůžka − hudební publicista

Narozen v roce 1949.

Petr Dorůžka vysílá každé pondělí. Jeho pořad vznikl roku 1988 pod názvem Hudba na pomezí a v roce 2002 se stal součástí Čajovny.

O hudbě píše od svých dvaceti let, roku 1984 sepsal biografii Šuplík plný Zappy, kterou tehdy vydala pololegální Sekce mladé hudby. Přispěl k antologii Rhythm & Blues (Panton 1985), později se podílel na knihách Hudba na pomezí (Panton 1991), Beaty Bigbeaty Breakbeaty (Maťa 1998). O world music píše do českých i zahraničních médií, na Fakultě humanitních studií UK přednášel o světových hudebních kulturách.

Od roku 1992 je jediným českým členem rozhlasového panelu World Music Charts Europe, jehož žebříček prezentuje v Čajovně každý měsíc. Jako zahraniční reportér přispíval pro kanadský rozhlas CBC. Roku 2007 byl vybrán do poroty 7 Samurajů hudebního veletrhu Womex, v podobné funkci působil pro sibiřský festival world music Sayan Ring, dva roky byl členem poroty Austrian World Music Awards. V posledních 4 letech se podílí na organizaci konference Czech Music Crossroads v Ostravě.