Přejít k hlavnímu obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé

Jan Švejnar

Jan Švejnar

Co dělám v rozhlase:
Jsem jedním z pravidelných „jaktovidičů“ v pořadu Jak to vidí...

Mimo rozhlas:
Narodil jsem se v roce 1952 v Praze a v 17letech jsem odešel za rodiči do exilu. Na Cornellově univerzitě ve státě New York jsem získal bakalářský titul a poté jsem pokračoval v magisterském a doktorandském studiu na Princetonské univerzitě ve státě New Jersey.

V současné době působím v Praze na Univerzitě Karlově a v Akademii věd České republiky a v New Yorku na Columbia University. Jsem spoluzakladatelem a předsedou řídícího a dozorčího výboru CERGE-EI, společného pracoviště Univerzity Karlovy v Praze a Akademie věd České republiky a vedoucím think tanku IDEA (projekt Národohospodářského ústavu AV ČR, v.v.i.), který jsem založil v roce 2009.

V letech 1994-2002 jsem působil jako ekonomický poradce prezidenta Václava Havla a v roce 2008 jsem byl jedním ze dvou kandidátů na prezidenta České republiky.

V roce 2015 jsem získal Cenu IZA za vědeckou práci věnovanou tématům ekonomie práce, ekonomického rozvoje a přechodu od socialistické k tržní ekonomice.

Co mě baví:
V mládí jsem závodně lyžoval a tato záliba mi zůstala dodnes. Hraji také tenis. Ocením dobré jídlo a pití. Mám rád klasickou hudbu a jazz, filmy Miloše Formana, romány Milana Kundery, písničky Voskovce a Wericha a Jiřího Suchého. Jsem velkým příznivcem českého divadla. Mám rád lidi, kteří mají smysl pro humor a nadhled a jsou ochotni bez předsudků a ješitnosti vyslechnout názory druhých.